Špatná makro čísla (Týden 15)
Hlavní makroekonomické zprávy týdne byly podle očekávání negativní, a to mnohem více, než se původně očekávalo. Týkaly se pak zejména donedávna výkladní skříně americké ekonomiky – trhu práce.

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech na konci března prudce vystřelila z původních třech a půl procenta až na aktuální hodnotu 4,4 %. Zároveň také pokračuje příliv nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Na konci února registrovali v USA necelých tři sta tisíc nových žádostí. Předminulý týden toto číslo vystřelilo o více jak tři miliony a údaj z minulého týdne je ještě mnohem drtivější. O podporu nově požádalo více jak šest a půl milionu Američanů.

Další šok připravil analytikům a jejich odhadům počet nových pracovních míst mimo zemědělství. Ten se oproti odhadované ztrátě sto tisíc míst propadl za měsíc více než sedmkrát více a ohlášená ztráta je zcela srovnatelná s krizovým rokem 2008. Není divu, že se to v průběhu minulého týdne jenom hemžilo projevy politiků a centrálních bankéřů, kteří trhům slibovali možné i nemožné a citelně tak mírnili dopad výše uvedených negativních čísel. Třeba prezident Trump nevystoupil za celý minulý týden pouze jednou a to v pátek. Výpadek si ovšem nahradil svojí sobotní řečí.
Na poli přímého boje s virem jsme se prozatím žádného vítězství nedočkali. Vlna nakažených čínským koronavirem celosvětově nadále exponenciálně roste, když „viníky“ jsou zejména právě Spojené státy americké, kde se počet nakažených vyšplhal k půl druhého milionu občanů. V Evropě opravdu mírné náznaky zlepšení v Itálii a Španělsku nejspíše přebije prudký růst počtu nakažených ve Francii.
Sentiment na trzích je aktuálně nerozhodný. Z poměrových grafů je zřejmé, že investoři vyčkávají věcí budoucích a nechtějí se nadměrně angažovat ani na jednu stranu.

Prudký relativní propad dravých růstových akcií oproti akciím s nízkou volatilitou, kterého jsme byly světy od počátku roku, se sice zastavil, ale v minulém týdnu již trh nenavázal na krátkou, byť prudkou růstovou epizodu a pohybuje se víceméně do strany. Stejný obrázek poskytují i další tradiční páry. Investiční svět aktuálně čeká na lepší čísla ohledně šíření nemoci, ale pravděpodobně také na začátek výsledkové sezóny, v níž budou firmy reportovat svoje hospodaření v úvodním kvartálu roku. Samotná čísla možná nebudou až tak zajímavá (přece jenom dvě třetiny a možná trochu více kvartálu se odehrálo v „normálním“ prostředí). Na co investoři čekají nejvíce jsou firemní výhledy na další čtvrtletí. Důležité bude také to, co se reálně stane „potom“. Tedy ve chvíli, kdy začněme s virem vyhrávat a pozornost se soustředí na „válečné“ dopady na jednotlivé ekonomiky a jejich pracovní sílu.
Z mého pohledu existují pro dlouhodobé investory na trhu příležitosti již nyní a postupně přecházejí z akcií jednotlivých společností do celých sektorů. Samotné indexy však ještě vyloženě levné zřejmě nejsou.
Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Praktický průvodce: Jak se dobře pojistit proti požáru
Požár může zasáhnout kohokoli z nás – ať jde o náš domov, chalupu nebo firmu. Následky mohou být fatální z hlediska majetku i zdraví. Oheň se na majetku sice neřádí…
Noví členové představenstva Broker Trustu se zaměří na podporu obchodní sítě, technologie i rozvoj umělé inteligence
Broker Trust, největší servisní organizace pro finanční poradce na českém trhu, má dva nové členy představenstva. Martin Vohralík se ujímá pozice zaměřené na obchodní síť a marketing, Martin Gyurák přebírá…
Supersmysl pro detail. Investiční tým Broker Trustu posílil Petr Šimána
Investiční „alchymie“ lákala Petra Šimánu už při studiích. Když se po letech v mezinárodním managementu rozhodl změnit obor, zamířil do finančního poradenství. Rychle si ale uvědomil, že pokud nebude znát…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.