Konec zlatého propadu?
Komoditám se v letošním roce nedaří. Mezi ty nejčastěji zmiňované patří v posledních týdnech zlato. To již dávno není tak bezrizikovou investicí, jak se snaží někteří prodavači svým klientům namluvit. Za posledních deset let svoji hodnotu nejprve téměř zpětinásobilo (což o to, to se konzervativním investorům určitě líbilo), aby se jeho cena po roce 2011 opět o téměř polovinu propadla...
Komoditám se v letošním roce nedaří. Mezi ty nejčastěji zmiňované patří v posledních týdnech zlato. To již dávno není tak bezrizikovou investicí, jak se snaží někteří prodavači svým klientům namluvit. Za posledních deset let svoji hodnotu nejprve téměř zpětinásobilo (což o to, to se konzervativním investorům určitě líbilo), aby se jeho cena po roce 2011 opět o téměř polovinu propadla a vrátila se na úroveň roku 2010. To už se konzervativnímu investorovi líbí zcela jistě o něco méně.
Cena zlata, jak již bylo zmíněno, čtyři roky klesá. Hlavní vlna poklesu se zastavila na úrovních mezi 1150-1190 USD za jednu unci. Z této důležité úrovně ležící poblíž těžebních nákladů se několikrát odrazila a nadechla se k růstu. Každý následující vrchol takové korekce byl nižší, než ten minulý, což dostávalo cenu žlutého kovu pod tlak. Ten nakonec v uplynulých dvou týdnech vyústil k prolomení silné hranice opory a poklesl k hodnotám 1080 USD za unci.
Obr. 1: Vývoj ceny zlata 2011-2015 (zdroj: timingcharts.com)
Pohled na můj oblíbený indikátor odvozený z COT reportu říká, že commercials, tedy obchodníci přímo spojení s byznysem (těžaři, zpracovatelé zlata) aktuálně zlato poměrně silně nakupují. Taková situace byla dříve často spojena s blízkostí dna právě probíhajícího poklesu. Často, ne vždy. Indikátory, které fungují na sto procent, neexistují. Také je potřeba umět s nimi pracovat, ale to by byl článek příliš dlouhý.
Obr. 2: Vývoj ceny zlata 2011-2015 a pozice commercials (zdroj: timingcharts.com)
Zcela opačná je situace u malých spekulantů. Ti jsou naopak vůči zlatu mimořádně skeptičtí a i to bylo v minulosti určité vodítko pro odhadnutí dalšího vývoje. Skuteční insideři mající informace přímo z reality byznysu jsou tedy optimisté, zatímco malí spekulanti zlato prodávají, seč jim síly stačí.
Obr. 3: Vývoj ceny zlata 2008-2015 a pozice drobných spekulantů (zdroj: timingcharts.com)
Možné blízké změně na trhu a odpovídající růstové korekci nahrává také indikátor používaný mým učitelem Larry Williamsem k identifikaci obratu trendu. Ten se vrátil opět k úrovni mínus 50.
Ta v nedávné minulosti znamenala vždy obrat aktuálního vývoje na trhu.
Obr. 4: Indikátor možné změny trendu
Možnému ukončení poklesu hraje do karet i sezónnost. To ukazuje další ze série grafů. Z jeho průběhu je vidět, že počátek srpna je obdobím, kdy bývá cena zlata v průběhu roku nejnižší. Další měsíce jsou pak pro investory mnohem příznivější.
Obr. 5: Tradiční sezónnost trhu se zlatem (zdroj dat: Morningstar)
Z uvedeného mám dojem, že bychom se mohli nacházet poblíž dna propadu sledovaného trhu a mohl by se tedy přiblížit vhodný okamžik pro jeho spekulativní nákup. Cílovou hodnotou obchodu by mohla být hranice těsně pod úrovní předešlé opory na 1150 dolarech za unci. Zda se jedná o mnohými očekávaný konec sestupného trendu se tvrdit neodvažuji. Nejspíše nikoli. Můj hodnotový indikátor říká, že zlato a potažmo drahé kovy jsou na současných hodnotách oceněny férově.
Článek našeho analytika Václava Pecha vyšel na serveru akcieatrhy.cz
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.