5 nejlepších pojistných inovací roku 2015 podle Dušana Šídla
S jakými produktovými změnami pojišťovny přišly v loňském roce, a které stály nejvíce za to? Tentokrát jen samé dobré zprávy.
Doba se zrychluje a platí to i pro pojišťovnictví. Dříve si pojišťovny vystačily s úpravou svých produktů jednou za několik dlouhých let, dnes to již zdaleka nestačí. Tlak konkurence je příliš velký.
Pojišťovny tak obdobně jako výrobci mobilních telefonů přicházejí s novými modely svých produktů minimálně jednou, spíše však dvakrát za rok. Proč? Jednoduchá otázka, jednoduchá odpověď. Pojišťovny zkrátka musí, aby neztratily kontakt s finančními poradci a jejich klienty. Životní pojistky většiny pojišťoven proto prošly i v loňském roce většími či menšími úpravami.
A protože je čas bilancování, podíváme se, co se v roce 2015 událo na trhu životního pojištění nového. Obecné řeči o vývoji trhu přenecháme povolanějším, a sice generálním ředitelům pojišťoven a ekonomům. My budeme konkrétní.
Protože se však v průběhu roku zaměřujeme především na hledání záludností ukrytých v drobném písmu pojistných podmínek, budeme tentokrát jen pozitivní. Pojišťovny si to zaslouží.
Změny k horšímu v sazebnících pojišťoven, netransparentní informace a nestandardní výluky si necháme na jindy. Kriticky smýšlející finanční poradci nechť nám protentokrát odpustí. Dnes se totiž zaměříme pouze na ty produktové inovace, které byly dle našeho názoru jen ku prospěchu finančních poradců a jejich klientů. Tady jsou ty podle nás nejvýznamnější:
1. Větší flexibilita a pojistné částky – životní pojištění FLEXI (Pojišťovna České spořitelny)
Žádný finanční poradce nemá rád produktové balíčky. A přímo nenávidí, když potřebuje „něco“ pojistit, a ono to nejde. Platilo to zejména o pojištění invalidity, kde nebylo možné pojistit klienta na různě vážnou invaliditu na dostatečně vysoké částky. V roce 2015 to jako první změnila Pojišťovna České spořitelny s upgradem pojištění FLEXI. Umožněno bylo sjednání rozdílné pojistné částky pro každý stupeň invalidity, a to na opravdu zajímavé částky, až na 10 mil. Kč. Do té doby nemyslitelné.
2. Zrušení limitu na minimální pojistné – životní pojištění Rytmus risk (Allianz)
Pojišťovna Allianz v loňském roce zpytovala svědomí. Když vylepšovala svá pojištění, tak jako svoji vlajkovou loď nezvolila investiční životní pojištění (Rytmus) s komplikovanou poplatkovou strukturou, ale jednoduché rizikové životní pojištění (Rytmus risk). Na rozdíl od investičních pojistek, kde musí klient platit minimálně 300 Kč až 500 Kč měsíčně, u rizikového pojištění Allianz žádný takový limit není. Finanční poradce tak může klientovi dozajistit jen to, co je skutečně potřeba. Proč tedy platit tři stovky, když požaduji pojistit například jen děti na úraz? I když Allianz nebyla první, která s něčím takovým přišla, toto pojištění se na rozdíl od jiných skutečně prodává.
3. Nižší cena pojištění – životní pojištění GARDE (MetLife Europe limited)
Nesmysluplných cenových kampaní pojišťoven a různých více či méně výhodných bonusů byla v loňském roce celá řada. Co si však budeme namlouvat, nejzajímavější je pro klienty vždy sleva na pojistném. To je jeden z hlavních parametrů, který zajímá i klienty. A z tohoto pohledu byla v loňském roce jednoznačně nejvstřícnější pojišťovna MetLife, která poskytovala slevu ve výši 20 % z rizikového pojistného (aktuálně běží akce na slevu 15 %), a to bez komplikovaných podmínek. Navíc, počet výluk v pojištění úmrtí patří k nejnižším na trhu.
4. Lékařská komise – NOVIS univerzální pojištění pro zdravý a dlouhý život (NOVIS)
Spory o plnění z životní či úrazové pojistky nejsou ničím výjimečným. Proto lze ocenit, že pojišťovna NOVIS přímo do pojistných podmínek vložila právo klienta na takzvanou lékařskou komisi. Ta je složena ze 3 lékařů: prvního jmenuje pojišťovna, druhého klient a třetí je nezávislý odborník pro danou oblast, který je jmenován předchozími dvěma lékaři, resp. v případě neshody Českou lékařskou komorou. To je v zásadě férový přístup, který může přinést mnohem rychlejší výsledek, nežli soudní proces.
5. Inovované pojištění rakoviny – životní pojištění FORTE (ČSOB Pojišťovna)
Výskyt rakoviny je na vzestupu. Definice rakoviny je však ve standardním pojištění závažných onemocnění přísná. ČSOB Pojišťovna byla v loňském roce odvážná a nabídla samostatné připojištění rakoviny, kde v případě méně vážné formy rakoviny (tzv. in-situ) je vyplacena celá polovina pojistné částky. Součástí pojištění je navíc řada užitečných asistenčních služeb, které mohou pomoci přispět ke snadnějšímu překlenutí tíživé životní situace.
A jaké produktové inovace pojišťoven jste v roce 2015 ocenili Vy? Podělte se s námi prosím v diskusi.
Článek vyšel na serveru poradci-sobe.cz
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Jak postupovat při pojistné události, nejen když škodu způsobí velká voda
Každý si teď přeje, aby se nenaplnily katastrofické scénáře meteorologů a hlášené rekordní srážky o víkendu nezpůsobily masivní rozvodnění toků. Vyplatí se ale být na takovou situaci připraven, a to…
Jste v důchodu a stát vám přestal přispívat na spoření? Podívejte se, jak úspory dál zhodnocovat a co rozhodně nedělat
Na 750 tisíc důchodců přestalo od července dostávat státní příspěvky ke spoření na penzi, které byly jedním z hlavních taháků tohoto produktu. Obrovské množství lidí nyní řeší, jak se samotným…
10 letních tipů, aby vás cestovní pojištění podrželo, když se něco zvrtne nejen v zahraničí
Devět z deseti Čechů je při výletech do zahraničí zodpovědných a vyráží s cestovním pojištěním, pojištěním k platební kartě, nebo dokonce s oběma typy. To je rozhodně pozitivní zpráva. Existuje…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.