Dušan Šídlo radí: sdílení bonusů za bezeškodní průběh
Otázka: Ráda bych se zeptala, zda pojišťovny umožní klientovi sdílení bonusů za bezeškodní průběh? Na kterou pojišťovnu se obrátit?
Odpověď: Obecně pojišťovny dodržují pravidlo, že převod bonus-malusu je možný například u vozidla, které je předmětem společného jmění manželů (SJM) a jeden z páru uzavře pojistnou smlouvu na povinné ručení (POV), časem z nějakého důvodu novou pojistnou smlouvu POV na vozidlo v SJM uzavře druhý z manželů.
Naproti tomu případné rozšiřování (rozmnožování, násobení, kopírování) bonusu na více členů téže domácnosti (tedy i mezi manželi) a jejich více pojistných smluv není a nemůže být součástí systému bonus-malus tak, jak plyne z § 3b odst. 2 zákona č. 168/1999 Sb. V těchto případech jde o tzv. obchodní slevu, která je plně v kompetenci dané pojišťovny. Tyto obchodní aktivity se však do systému bonus-malus, ani do databází spravovaných České kanceláře pojistitelů (ČKP), nijak nepromítají. Převod bonusu mezi různými osobami zákon nijak neupravuje, ani ČKP nic pojišťovnám v tomto ohledu nenařizuje, jak některé pojišťovny tvrdí.
Pojišťovny definují možnost přiznání bonusu jiné osobě ve svých pojistných podmínkách či častěji v interních předpisech, v rámci různých časově omezených akcích a podobně. Kopírovat bonus nabízejí pouze některé pojišťovny, a to na další rodinné příslušníky, případně členy společné domácnosti (například z otce na syna), nebo mezi produkty (například z povinného ručení na havarijní pojištění).
V minulosti šlo o poměrně rozšířenou praktiku. Tuto formu obchodní slevy nabízela například Česká pojišťovna, ČSOB Pojišťovna, pojišťovna Allianz, Generali a další pojišťovny. Marketingově nejviditelnější byla zřejmě Česká pojišťovna, která inzerovala akci nazvanou „Rodinná akce“. Slevu na povinné ručení bylo možné získat od nejlepšího řidiče v rodině. Podmínky byly benevolentní. Mohl to být manžel, manželka, otec, matka, bratr, sestra, dědeček, babička, syn, dcera, vnuk a vnučky, navíc i osoby žijící s vámi ve společné domácnosti. Tato akce však již od loňského srpna neplatí. Současné podmínky jsou dle pojišťovny následující: bonus je možné převést na výše uvedené osoby, ale sám dotyčný o bonus přichází. Nejde tedy již o sdílení bonusu, ale o jeho darování. Tato forma obchodní slevy již pochopitelně není tolik atraktivní.
ČSOB Pojišťovna či Kooperativa již možnost sdílení bonusu nenabízejí. U několika pojišťoven, z těch velkých jmenujme například Allianz či Generali, je sdílení bonusu stále možné. Pouze však na manžela/manželku, nikoliv na ostatní členy domácnosti. A zatímco u Generali lze převádět jen v rámci povinného ručení, u Allianz i na/z havarijního pojištění. Z těch menších pojišťoven umožňuje kopírování bonusu Triglav i Slavia pojišťovna, ale opět jen mezi manžely žijící ve společné domácnosti. Doplňme, že výše uvedené pojišťovny také nabízejí převedení bonusu z fyzické osoby nepodnikatele na fyzickou osobu podnikatele a naopak.
Co z toho plyne? Podmínky pro sdílení bonusu, respektive pro přidělení obchodní slevy, se ve srovnání s minulými lety zpřísnily. Již například není možné převést vysoký bonus z otce na riskantně jezdícího syna s několika nehodami. O cenovou nabídku má tedy smysl oslovit nejen pojišťovny, které sdílení bonusu ještě nabízejí, ale i ty ostatní. Finální cena povinného ručení závisí na všech poskytnutých obchodních slevách.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Jak postupovat při pojistné události, nejen když škodu způsobí velká voda
Každý si teď přeje, aby se nenaplnily katastrofické scénáře meteorologů a hlášené rekordní srážky o víkendu nezpůsobily masivní rozvodnění toků. Vyplatí se ale být na takovou situaci připraven, a to…
Jste v důchodu a stát vám přestal přispívat na spoření? Podívejte se, jak úspory dál zhodnocovat a co rozhodně nedělat
Na 750 tisíc důchodců přestalo od července dostávat státní příspěvky ke spoření na penzi, které byly jedním z hlavních taháků tohoto produktu. Obrovské množství lidí nyní řeší, jak se samotným…
10 letních tipů, aby vás cestovní pojištění podrželo, když se něco zvrtne nejen v zahraničí
Devět z deseti Čechů je při výletech do zahraničí zodpovědných a vyráží s cestovním pojištěním, pojištěním k platební kartě, nebo dokonce s oběma typy. To je rozhodně pozitivní zpráva. Existuje…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.