Hrozí nám pády evropských pojišťoven? Část může mít problémy

Věděli jste, že čtvrtina evropských pojišťoven propadla v testu Evropského regulačního úřadu? Více v článku Dušana Šídla pro poradci-sobe.cz. Evropský regulační úřad EIOPA testoval přes 225 pojišťoven a pojišťovnických skupin, aby zjistil, které z nich by v případě ekonomických problémů dokázaly plnit své závazky pojištěncům. Téměř čtvrtina institucí však v testech propadla, především kvůli vlivu nízkých úrokových sazeb. Téměř čtvrtině evropských...

Věděli jste, že čtvrtina evropských pojišťoven propadla v testu Evropského regulačního úřadu? Více v článku Dušana Šídla pro poradci-sobe.cz.

Evropský regulační úřad EIOPA testoval přes 225 pojišťoven a pojišťovnických skupin, aby zjistil, které z nich by v případě ekonomických problémů dokázaly plnit své závazky pojištěncům. Téměř čtvrtina institucí však v testech propadla, především kvůli vlivu nízkých úrokových sazeb.

Téměř čtvrtině evropských pojišťoven hrozí v budoucnu problémy s plněním závazků vůči pojištěným, pokud přetrvají nynější mimořádně nízké úrokové sazby a tím i nízké výnosy z bezpečných investic.

„Pokračování současné situace nízkých výnosů by mohlo vést k tomu, že některépojišťovny by měly za 8 až 11 let problémy s plněním závazků vůči
svým klientům,“ uvedl evropský regulační úřad EIOPA.

Její požadavek na kapitál nesplnilo 24 % testovaných firem (z 60 pojišťovacích skupin a 107 individuálních pojišťoven), úřad však jejich jména nezveřejnil. Podle analytiků by však mezi nimi neměly být velké společnosti jako Allianz, Axa či Generali.

Pojišťovny mají svoji hlavní činnost postavenu na tom, že za úplatu (pojistné) přebírají na sebe rizika od klientů a v případě jejich výskytu (nastala škoda) u klientů poskytnou výplatu pojistného plnění. Peníze na výplatu pojistného plnění pojišťovny berou převážně z pojistného. Dalšími „zdroji“ pro výplatu pojistného plnění jsou natvořené rezervy (z předchozího zaplaceného pojistného), sjednané zajištění (předplacené z předchozího zaplaceného pojistného) a výnosy z umístění finančních rezerv (pojišťovnám tyto výnosy klesají).

Na otázku, zda pojišťovna může zkrachovat, je jednoduchá odpověď: ano, může. O tom, co by se stalo, kdyby pojišťovna zkrachovala, lze však jen spekulovat. Nedá se tvrdit, že větší pojišťovna je bezpečnější. Zároveň je těžké se dohledat signálů, které by vypovídaly o problémech té či oné pojišťovny (ani evropský regulační úřad nejmenoval, aby situaci nezhoršil). Každopádně jednou ze záchranných brzd před případným krachem pojišťovny je výše vlastního kapitálu pojišťovny. Kapitálově silná pojišťovna je tak před případným poklesem výnosů z finančních rezerv pojišťovny lépe chráněna a riziko krachu je tudíž nižší. Na otázku, které domácí pojišťovny jsou kapitálem dostatečně vybavené, odpovíme v některém z dalších komentářů.

Článek vyšel na stránkách poradci-sobe.cz.

Související články

Rizika

Jak postupovat při pojistné události, nejen když škodu způsobí velká voda

Každý si teď přeje, aby se nenaplnily katastrofické scénáře meteorologů a hlášené rekordní srážky o víkendu nezpůsobily masivní rozvodnění toků. Vyplatí se ale být na takovou situaci připraven, a to…

13. 9. 2024 3 minuty čtení

Rizika

Jste v důchodu a stát vám přestal přispívat na spoření? Podívejte se, jak úspory dál zhodnocovat a co rozhodně nedělat

Na 750 tisíc důchodců přestalo od července dostávat státní příspěvky ke spoření na penzi, které byly jedním z hlavních taháků tohoto produktu. Obrovské množství lidí nyní řeší, jak se samotným…

9. 9. 2024 7 minut čtení

Rizika

10 letních tipů, aby vás cestovní pojištění podrželo, když se něco zvrtne nejen v zahraničí

Devět z deseti Čechů je při výletech do zahraničí zodpovědných a vyráží s cestovním pojištěním, pojištěním k platební kartě, nebo dokonce s oběma typy. To je rozhodně pozitivní zpráva. Existuje…

27. 6. 2024 8 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.