Pojištění nemovitosti v zimě. U některých pojišťoven stačí základ, jindy je třeba vyšší balíček (vyšlo v médiích)
Letošní tuhá zima ukázala, že i v Česku dokáže toto roční období řádně potrápit majitele nemovitostí. Ačkoliv se u nás nesetkáme s lavinami, které by ohrožovaly lidská obydlí, příliš těžká sněhová pokrývka na střeše domu nebo mrazem potrhané vodovodní trubky jsou také závažné problémy, které potrápily nejednoho majitele. Ne vždy je ale proti těmto rizikům pojištěný, byť má na svou nemovitost pojistnou smlouvu uzavřenou.
„Ne všechny pojišťovny, jež působí v České republice, nabízejí ve své základní nabídce krytí rizik, která typicky hrozí v zimě. Někteří majitelé, kteří uzavřeli jen základní pojištění, například proto, aby získali od banky hypotéku na stavbu či pořízení nemovitosti, mohou v případě pojistné události způsobené sněhem nebo mrazem narazit na problémy,“ říká Martin Kýjonka, pojistný analytik společnosti Broker Trust.
K typickým rizikům, která hrozí v zimě, patří kvůli mrazu popraskané vodovodní potrubí, poškození střechy tíhou sněhu nebo námrazou, náhlý sesuv hornin a zemin případně vystoupání vody z kanalizace při tání velkého množství sněhu.
Následující tabulka ukazuje, že vedle pojišťoven, které kryjí zmíněná rizika už v základním pojištění, je i několik pojistných ústavů, kde si klienti musejí sjednat vyšší pojistný balíček, případně připojištění, aby se smlouva vztahovala i na tyto hrozby. V případě jedné pojišťovny pak nejde proti dvěma rizikům nemovitost pojistit vůbec.
„Každý klient by si měl pojistnou smlouvu podrobně prostudovat, případně se obrátil na pojistného odborníka, který mu dokáže poradit s výběrem vhodného produktu. Platí, že o kvalitě pojištění nerozhoduje cena, ale jeho šíře a také výluky, které pojišťovny uplatňují,“ dodává Martin Kýjonka.
I pojištěný majitel musí o svou nemovitost řádně pečovat a udržovat ji v takovém stavu, který bude škodám předcházet. Tato podmínka se vztahuje třeba i na průběžné odstraňování sněhu a ledu ze střechy nebo provádění oprav, které zabrání například zatékání vody terasou do fasády a podobně.
„Pojištění řeší především případy, kdy není možné nebezpečí předvídat. Pokud pojišťovna zjistí, že majitel domu své povinnosti zanedbal, kupříkladu neřešil zatékání vody z terasy, může mu uhradit méně peněz, případně plnění zcela odmítnout,“ říká Martin Kýjonka z Broker Trustu.
Dodává, že majitel či pojistník by si měl v případě každé škody zajistit její odpovídající fotodokumentaci pro pojišťovnu a mít k dispozici také faktury za proběhnuté opravy a rekonstrukce, aby pojišťovně mohl dokázat, že o svou nemovitost průběžně pečuje.
Článek pojistného analytika Broker Trustu Martina Kýjonky vyšel v několika médiích.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Jak postupovat při pojistné události, nejen když škodu způsobí velká voda
Každý si teď přeje, aby se nenaplnily katastrofické scénáře meteorologů a hlášené rekordní srážky o víkendu nezpůsobily masivní rozvodnění toků. Vyplatí se ale být na takovou situaci připraven, a to…
Jste v důchodu a stát vám přestal přispívat na spoření? Podívejte se, jak úspory dál zhodnocovat a co rozhodně nedělat
Na 750 tisíc důchodců přestalo od července dostávat státní příspěvky ke spoření na penzi, které byly jedním z hlavních taháků tohoto produktu. Obrovské množství lidí nyní řeší, jak se samotným…
10 letních tipů, aby vás cestovní pojištění podrželo, když se něco zvrtne nejen v zahraničí
Devět z deseti Čechů je při výletech do zahraničí zodpovědných a vyráží s cestovním pojištěním, pojištěním k platební kartě, nebo dokonce s oběma typy. To je rozhodně pozitivní zpráva. Existuje…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.