Realitní makléři míří kvůli zákonu do pojišťoven. Kde pochodí?
Pojišťovny v Česku mají novou sortu klientů – realitní makléře. Ne snad, že by do pojistných ústavů zamířili z lásky k pojištění, ale nařizuje jim to nový zákon o realitním zprostředkování, chcete-li realitní zákon. Ten v lednu podepsal prezident a účinný by měl být podle ministerstva pro místní rozvoj od února. Realitní zprostředkovatelé podle něho musejí mít mimo jiné pojištěnou odpovědnost za škody, které výkonem své profese případně způsobí. Doposud bylo pojištění pouze dobrovolné.
Nový zákon má podle vlády více chránit klienty realitních kanceláří a zlepšit fungování realitního trhu. Podle normy mají být realitní makléři bezúhonní, kvalifikovaní a pojištění.
Povinnost být pojištěni mají realitní zprostředkovatelé nehledě na to, zda poskytují realitní úschovy, či nikoliv. Pojištění se týká odpovědnosti za škody způsobené výkonem profese. Zákon stanovuje rovněž minimální limity pojištění. Pro jednu pojistnou událost je limit 1 750 000 korun. U zprostředkovatelů, které zastřešují franšízingové společnosti, je limit snížený na 50 procent.
Omezená nabídka
Ne všechny pojišťovny zatím mají pro realitní kanceláře i samostatné makléře vhodné pojištění. Jednotlivci si mohou pojistku sjednat například v Allianz, Generali České pojišťovně, pojišťovně Slavia, České podnikatelské pojišťovně (ČPP) nebo pojišťovně Direct. Jestli ale pod sebou sdružuje realitní kancelář více poradců jako OSVČ nebo jako právnické osoby, pak je lepší pojištění řešit rámcovou smlouvou. Jestliže bychom uvažovali o velikosti realitní kanceláře s 50 a více poradci, tak v tomto ohledu je pro rámcové smlouvy nejlépe připravena ČPP.
Jako o u běžného pojištění odpovědnosti v občanském životě je na místě realitním makléřům doporučit, aby zvážili pojistit se na vyšší než zákonem stanovené limity. Platí, že pojišťovny uhradí plnění jen do výše limitů a veškeré další škody bude muset případný viník platit z vlastní kapsy. Obzvlášť v dnešní době, kdy ceny nemovitostí stoupají na historická maxima, mohou být zákonem stanovené limity nedostatečné.
Stejně jako běžným klientům doporučujeme, aby si složitější smlouvy sjednávali s pomocí pojistných odborníků, dáváme tuto radu i všem kolegům z realitního trhu. Kvalitní poradce vám ohlídá podmínky smlouvy včetně možných výluk a postará se o to, aby byla pojistka skutečně nastavena tak, aby vyhovovala vašim potřebám a kryla vám záda.
Aleš Zeman, pojistný analytik společnosti Broker Trust
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Jak postupovat při pojistné události, nejen když škodu způsobí velká voda
Každý si teď přeje, aby se nenaplnily katastrofické scénáře meteorologů a hlášené rekordní srážky o víkendu nezpůsobily masivní rozvodnění toků. Vyplatí se ale být na takovou situaci připraven, a to…
Jste v důchodu a stát vám přestal přispívat na spoření? Podívejte se, jak úspory dál zhodnocovat a co rozhodně nedělat
Na 750 tisíc důchodců přestalo od července dostávat státní příspěvky ke spoření na penzi, které byly jedním z hlavních taháků tohoto produktu. Obrovské množství lidí nyní řeší, jak se samotným…
10 letních tipů, aby vás cestovní pojištění podrželo, když se něco zvrtne nejen v zahraničí
Devět z deseti Čechů je při výletech do zahraničí zodpovědných a vyráží s cestovním pojištěním, pojištěním k platební kartě, nebo dokonce s oběma typy. To je rozhodně pozitivní zpráva. Existuje…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.