Vyděláte na rostoucím segmentu podnikatelského pojištění?
Firmám je lépe, roste zájem o pojištění
Firmám se u nás začíná opět dařit. Za 7 měsíců letošního roku vyplatili podnikatelé na dani z příjmů právnických osob již 50,7 mld. Kč. To představuje meziroční růst o 4,6 mld. Kč, tj. o 10,0 %.
Rok 2014 se zdá být konečně rokem, kdy spokojený majitel firmy má zájem na rozvoji svého „stroje na peníze“ a je ochoten do něj investovat. Rozhodující roli totiž u tuzemského vývoje, zejména v prvním čtvrtletí roku 2014, sehrálaobnovená investiční aktivita, když k růstu fixního kapitálu o 5,2 % přispěly výdaje na dopravní prostředky, strojní vybavení a také budovy a stavby.
Klíčovým segmentem jsou přitom v tuzemské ekonomice malí a střední podnikatelé, včetně živnostníků. V roce 2013 byl jejich podíl na celkovém počtu aktivních podnikatelských subjektů 99,83 % (podíl přidané hodnoty malých a středních podniků činil 54,8 %).
To jsou dobré zprávy i pro pojišťovnictví. Hospodářské oživení nejen v ČR ale i eurozóně předznamenává rostoucí potřeby hlavně malých a středních podnikatelů a živnostníků v oblasti pojištění. Potvrzují to i statistické výsledky členů České asociace pojišťoven (ČAP), kteří za 2. čtvrtletí letošního roku zaznamenali meziroční nárůst předpisu pojištění podnikatelů o 1,7 %.
Široká nabídka pojištění pokryje i specifické potřeby
O jaké pojištění mají živnostníci a malí a střední podnikatelé zájem? Úplným základem každého pojištění pro podnikatele je pojištění nemovitosti včetně vedlejších staveb (pokud vlastní nemovitost) zahrnující živelní nebezpečí, krádež vloupáním a vandalismus. Připojistit lze stroje, elektroniku, skla, vlastní peníze ale i další rizika. Samozřejmostí je dnes i povinné ručení nebo havarijní pojištění vozidel.
Neméně zajímavými pojištěními jsou:
– přerušení provozu z důvodu živelní škody, odcizení nebo úředního zásahu
– pojištění během silniční přepravy
– pojištění odpovědnosti za újmu:
- odpovědnost za újmu provozní činností a činnosti související s provozováním pojištěné podnikatelské činnosti (nezbytná pro všechny, zejména pro podnikatele bez vlastních prostor, tedy v nájmu)
- vadou výrobku a vadou práce po předání (například restaurace)
- na věcech převzatých (služby, servisy, opravny, komisní prodej)
- na věcech užívaných (předměty na leasing)
- na odložených věcech zaměstnanců nebo zákazníků (posilovny, bazény, koupaliště, fitcentra, lékařské ordinace)
- odpovědnosti za újmu vlastnických práv k nemovitosti
- v souvislosti s výkonem činnosti statutárního orgánu společenství vlastníků
- náklady občanského soudního řízení o náhradě škody
- utrpěnými duševními útrapami (peněžitá náhrada nemajetkové újmy).
Podle informací od jedné z největších pojišťoven podnikatelé nejvíc žádali požární nebezpečí, která zahrnují požár a jeho průvodní jevy, výbuch, přímý úder blesku, náraz nebo zřícení letadla nebo jeho nákladu, aerodynamický třesk, kouř, pád stromů, stožárů a jiných předmětů. Za základním živelním pojištěním následuje pojištění proti odcizení,které zahrnuje krádež s překonáním překážky a loupežné přepadení.
Poradce nastaví správnou kombinaci produktů
Skladbu rizik i druhy pojištění si podnikatelé volí podle svého zaměření respektive odvětví činnosti. Dobrý poradce určitě doporučí věnovat pozornost pojištění odpovědnosti za škody a to minimálně v rozsahu škody způsobené provozní činností a vadou výrobku. Ty představují nejčastější případy škody, kterou pojištěný při své podnikatelské činnosti může způsobit třetí osobě, to je škody na životě, zdraví nebo věci a z těchto škod vyplývající jiné majetkové škody.
Pojišťovny nabízí i různé specificky přizpůsobené programy, nabídky a balíčky, které zahrnují pojištění všech obvyklých podnikatelských komodit. Každý podnikatel si tak podle svých individuálních potřeb může zvolit a sestavit kombinaci komplexního pojištění na míru.
Ne každý majitel firmy ale správně vnímá celé spektrum rizik, které mu hrozí. Také pojistné částky, které si podnikatelé sjednávají, někdy nepokryjí vzniklé škody. Díky dobrému poradci řemeslníci neopomenou pojištění nářadí a zásob v konkrétním místě, ale rovněž v kufru auta, živnostníci v klidu přežijí úraz či nemoc, protože budou mít sjednané přerušení provozu. Kdybychom měli bez rozmýšlení vyřknout dvě pojištění, na která by v souboru všech uzavíraných pojištění podnikatelé, zvláště živnostníci a malí podnikatelé, neměli zapomínat, nepochybně by v souladu s výsledky průzkumu Kooperativa pojišťovny zaznělo pojištění přepravy finančních prostředků, kterékryje loupežné přepadení v momentě, kdy náš klient přepravuje např. tržby do banky a pojištění přerušení provozu.
Ing. Vladimír Srp, analytik Broker Trustu
Článek vyšel v magazínu Profi poradenství & finance.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Jak postupovat při pojistné události, nejen když škodu způsobí velká voda
Každý si teď přeje, aby se nenaplnily katastrofické scénáře meteorologů a hlášené rekordní srážky o víkendu nezpůsobily masivní rozvodnění toků. Vyplatí se ale být na takovou situaci připraven, a to…
Jste v důchodu a stát vám přestal přispívat na spoření? Podívejte se, jak úspory dál zhodnocovat a co rozhodně nedělat
Na 750 tisíc důchodců přestalo od července dostávat státní příspěvky ke spoření na penzi, které byly jedním z hlavních taháků tohoto produktu. Obrovské množství lidí nyní řeší, jak se samotným…
10 letních tipů, aby vás cestovní pojištění podrželo, když se něco zvrtne nejen v zahraničí
Devět z deseti Čechů je při výletech do zahraničí zodpovědných a vyráží s cestovním pojištěním, pojištěním k platební kartě, nebo dokonce s oběma typy. To je rozhodně pozitivní zpráva. Existuje…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.