ČNB klade větší důraz na bonitu klienta
Česká národní banka vydala 12. června upravené Doporučení k řízení rizik spojených s poskytováním retailových úvěrů zajištěných rezidenční nemovitostí. Přestože ČNB stále nemá zákonnou pravomoc nařizovat poskytovatelům spotřebitelských úvěrů na bydlení, za jakých podmínek mohou tyto úvěry nabízet, většina poskytovatelů svou nabídku z větší části přizpůsobila dřívějšímu doporučení ČNB a učiní tak i u nového doporučení.
Nové doporučení ČNB klade větší důraz na hodnocení bonity klienta
V doporučení jsou nově uvedeny hodnoty pro ukazatele DTI 9 a DSTI 45 %. Od října 2018 by poskytovatelé spotřebitelských úvěrů na bydlení zajištěných rezidenční nemovitostí měli v rámci kalendářního čtvrtletí poskytovat úvěry překračující uvedené hodnoty pouze do 5 % z celkového objemu retailových úvěrů zajištěných rezidenční nemovitostí, které poskytly v předchozím kalendářním čtvrtletí. Většina bank tyto ukazatele hodnocení bonity již využívá, ale s vyššími limitními hodnotami. Stále platí, že k zavedení uvedených nových limitních hodnot do praxe budou banky přistupovat rozdílně a mohou tak učinit dříve než v říjnu.
Pro snadnější prezentaci dopadu nového doporučení vašim klientům máte na BeTy k dispozici novou verzi kalkulačky HU START s přidaným výpočtem potřebného minimálního čistého měsíčního příjmu splňujícího výše uvedené hodnoty. Stačí zadat pár základních údajů o požadované hypotéce a výši celkového zůstatku a měsíční splátky stávajících dluhů.
DTI – debt to income – poměr celkového dluhu (vč. sjednaných limitů kontokorentů a kreditních karet) k celkovým ročním uznatelným příjmům žadatele.
DSTI – debt service to income – poměr celkových ročních/měsíčních splátek úvěrů včetně dalších souvisejících nákladů k celkovým uznatelným příjmům žadatele.
Kdo by měl s hypotékou spěchat
Investiční záměry klientů, kterým nebude stačit hypotéka do 80% LTV, doporučujeme vyřešit co nejdříve. Rovněž tak hypotéky pro klienty s již dnes hraniční bonitou, zejména samožadatelé nebo rodiny s nízkými celkovými příjmy. Klienty, kteří z nějakého důvodu nemohou podat kompletní žádost o hypotéku během následujícího měsíce, informujte o možném zpřísnění podmínek pro posuzování bonity a potřebě nového přehodnocení maximální dostupné výše úvěru ještě před podpisem rezervační smlouvy.
Celé znění nového doporučení ČNB naleznete zde.
O aktuálním stavu zavádění doporučení do praxe jednotlivými poskytovateli Vás budeme včas informovat formou inf dostupných na portálu BeTy.
Jiří Kryl, úvěrový analytik Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Jako eso v rukávu. Sjednat si hypotéku za výhodnějších podmínek pro předčasné splacení do konce srpna ještě stihnete
Už jen měsíc a půl mají do konce srpna ti, kteří chtějí sjednat hypotéku za podmínek, které jsou výrazně mírnější v případě předčasného splacení, což se týká i refinancování úvěru…
Hypotéky ožívají. Vzít si úvěr na bydlení nyní, nebo ještě čekat?
Hypoteční trh znatelně ožívá. Banky v dubnu poskytly hypoteční úvěry za téměř 22 miliard korun, což představuje meziročně o 100 % více a je to i pětinový nárůst oproti březnu…
ČNB počtvrté snížila sazby. Které hypotéky zlevní?
Česká národní banka snížila ve čtvrtek již počtvrté za sebou úrokové sazby. Základní úroková sazba tentokrát klesne o 0,5 procentního bodu na 5,25 %. Jak se tento víceméně předpokládaný krok…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.