Jak na refinancování hypoték v roce 2016

Uplynulý rok byl v mnoha ohledech rekordní. Zaznamenali jsme nejvyšší objem nově poskytnutých hypoték v naší historii, který se přiblížil k magické hranici 200 mld. Kč. Zároveň rostla i průměrná výše hypotéky, překonala 1,8 mil. Kč. Pokud se podíváme na výši průměrné úrokové sazby, i ta se nachází na rekordní minimální úrovni, těsně nad 2 %. Co nás čeká v roce 2016?...

Uplynulý rok byl v mnoha ohledech rekordní. Zaznamenali jsme nejvyšší objem nově poskytnutých hypoték v naší historii, který se přiblížil k magické hranici 200 mld. Kč. Zároveň rostla i průměrná výše hypotéky, překonala 1,8 mil. Kč. Pokud se podíváme na výši průměrné úrokové sazby, i ta se nachází na rekordní minimální úrovni, těsně nad 2 %.

Jak na refinanc obr 1Co nás čeká v roce 2016?

Přestože neočekáváme atakování loňských rekordních hodnot, už lednové výsledky naznačují, že rok 2016 bude z hlediska hypotéčního byznysu nadále velmi zajímavý.

A to se samozřejmě týká i oblasti refinancování hypoték. V letošním roce se budou „otáčet“ 5-leté fixace z roku 2011, kdy se trh opět nastartoval po hypoteční krizi v roce 2008, a také 3-leté fixace  do té doby rekordního roku 2013.

Zatímco v předchozích letech se často stávalo, že banky svým klientům při refixu hypoték nabízely sazby výrazně horší než klientům u nově poskytnutých hypoték a zdálo se, že ani nemají příliš velký zájem na udržení klienta, nyní je situace naprosto odlišná. Banky si uvědomily, že si nemohou dovolit luxus přijít o bonitního, spolehlivého klienta, a tak mnohdy přicházejí s nabídkou, která už mnohem více odpovídá situaci na trhu.

Přesto stále vidíme prostor pro finanční poradce a pro vyjednání ještě příznivějších podmínek, než nabízí stávající banka. Doporučujeme řešit refix s klienty nejpozději 3 měsíce před koncem fixace, ale raději ještě dříve, 6 měsíců předem, neboť máme zprávy o tom, že některé banky stále více posouvají nabídku v čase zpět tak, aby přesvědčily klienta k podpisu nové fixace ještě dříve, než si zjistí nabídku u konkurence. A dodejme, že bývají často úspěšné, neboť před 5 lety se sazby pohybovaly v rozmezí 3,5-4,5 % a proč by nyní klient nepřistoupil na nabídku např. 2,5 %.

Jakou banku pro refix vybrat?

V období nízkých sazeb nemají banky příliš mnoho možností, jak naplňovat zisková očekávání svých majitelů. Proto jsou nyní velmi populární úvěry a potažmo i hypotéky. Banky se předhánějí v nabídkách výší úrokových sazeb, nabízí odhady nemovitostí zdarma, ruší poplatky za poskytnutí či vedení úvěru, snižují poplatky za změny ve smlouvě, zjednodušují proces refinancování hypoték.

Abychom Vám usnadnili orientaci v aktuálních nabídkách bank, připravili jsme pro Vás v našich nástrojích jejich přehled, který samozřejmě pravidelně aktualizujeme.

Například v Bety v Metodikách online hypotéky můžete najít detailní popis procesu refinancování v jednotlivých bankách, které banky akceptují odhad původní banky nebo kde není potřeba znovu dokladovat příjmy.

Jak na refinanc obr 2V Bety v sekci Produkty – Nástroje –  Hypotéky  zase naleznete tabulku Porovnání HÚ na REFIN se zjednodušeným prokazováním příjmu, které Vám umožní rychlé, přehledné srovnání aktuálních parametrů jednotlivých bank pro refinancování.

Jak na refinanc obr 3Pokud chcete usnadnit výběr pojištění k hypotékám, ať už se jedná o úvěrové pojištění či pojištění nemovitostí a domácností, detailní rozbor jsme pro Vás připravili v ebooku  Pojištění k hypotéce od banky.

Toto je malý příklad, jak využít nástroje, které pro Vás připravujeme, v poradenské praxi. V představování dalších nástrojů budeme pokračovat i nadále.

Související články

Úvěrování

Jako eso v rukávu. Sjednat si hypotéku za výhodnějších podmínek pro předčasné splacení do konce srpna ještě stihnete

Už jen měsíc a půl mají do konce srpna ti, kteří chtějí sjednat hypotéku za podmínek, které jsou výrazně mírnější v případě předčasného splacení, což se týká i refinancování úvěru…

18. 7. 2024 5 minut čtení

Úvěrování

Hypotéky ožívají. Vzít si úvěr na bydlení nyní, nebo ještě čekat?

Hypoteční trh znatelně ožívá. Banky v dubnu poskytly hypoteční úvěry za téměř 22 miliard korun, což představuje meziročně o 100 % více a je to i pětinový nárůst oproti březnu…

17. 5. 2024 5 minut čtení

Poradenství, Úvěrování

ČNB počtvrté snížila sazby. Které hypotéky zlevní?

Česká národní banka snížila ve čtvrtek již počtvrté za sebou úrokové sazby. Základní úroková sazba tentokrát klesne o 0,5 procentního bodu na 5,25 %. Jak se tento víceméně předpokládaný krok…

2. 5. 2024 4 minuty čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.