Týden 12 – Na východní frontě klid
Ukrajina trhy už nezajímá. Nebo na ni mají burzovní hráči svůj pohled, který se dramaticky liší od toho, co nám média prodávají. Dění uplynulého týdne dalo prozatím za pravdu umírněným scénářům, které počítají s připojením Krymu k Ruské federaci a slovním přestřelkám politických reprezentací obou zúčastněných stran. Sankce ze strany Evropské unie Rusko nijak dramaticky nepostihnou a ani z těch amerických nebude mít prezident Putin těžké sny. Na východní frontě tedy klid.
Na té západní v průběhu týdne silně zahřímalo. Guvernérka FEDu Yellenová na své první tiskové konferenci ve funkci trhům sdělila, že američtí centrální bankéři opouštějí myšlenku, které dosud vázala budoucí činy FEDu na míru nezaměstnanosti. To bylo nečekané, nicméně „bomba“ explodovala až o něco později. To když šéfka nejvlivnější centrální banky prohlásila, že ke zvýšení úrokových sazeb by mohlo dojít již šest měsíců poté, co bude ukončena prozatím poslední etapa kvantitativního uvolňování. To by znamenalo, při současném tempu omezování objemu poskytovaných peněz ukončení QE s koncem roku 2014 a první zvýšení úrokových sazeb pak v polovině příštího roku. Jednalo se o první přesnější vyjádření stran „jízdního řádu věcí příštích“ a Yellenovou naznačená doba signalizuje rychlejší utažení politiky, než se původně předpokládalo. Zvyšování úrokových sazeb je negativní událostí zejména pro dluhopisy s delší dobou splatnosti a z části také pro akcie a komodity. Naopak by taková zpráva měla přinést zisky americkému dolaru. Bezprostředně po pronesení zmíněných slov následoval silný výprodej podle pravidla „nejdřív prodej, pak začni analyzovat.“
I přes tento výprodej však byl uplynulý týden pro riziková aktiva pozitivním. Po rychlém prodeji všeho se začaly analytické duše ptát: Řekla opravdu Yellenová něco nového? Je jí naznačený postup FEDu stále závislý na tom, jaká data budou z ekonomiky proudit? Odpovědi na tyto otázky trhy evidentně uspokojily. Pochopitelně, že je postup FEDu závislý na datech, která budou z ekonomiky v dalších měsících přicházet. Při výrazně horších údajích a známkách zpomalení ekonomického růstu nejsilnější ekonomiky světa dojde také ke zpomalení, případně zmrazení snižování objemu QE. Tím se oddálí také šestiměsíční lhůta, kterou guvernérka naznačila pro započetí možného zvyšování sazeb. Navíc, polovina roku 2015 zase není tak dramaticky vzdálena konci roku 2015 a průběhu roku následujícího, kde se pohybovala původní predikce a také odhady analytiků. Nikde také není napsané, jak moc FED případně sazby zvýší. A tak se nakonec radovali všichni. Jak majitelé dluhopisů, tak akcií.
Růstu jsme byli svědky také na asijských trzích a to i přesto, že index nákupních manažérů v průmyslu opět zklamal a ukazuje na to, že se toto odvětví nachází v Číně nadále v kontrakci. Problémů je uvnitř východní velmoci stále více než dost a nejsou spojeny pouze s průmyslem. Boom na trhu s bydlením připomíná nedávnou bublinu v USA a ani čínský bankovní systém není zrovna v nejlepší kondici. To, spolu s podílem Číny na světovém HDP, tvoří z našeho pohledu jedno z hlavních rizik pro budoucí pozitivní vývoj. Nicméně prozatím na čínském trhu nepozorujeme známky paniky. Správným slovem je zde spíše opatrnost. Svět si uvědomuje, že akcie emerging markets jsou nyní v mnoha případech oproti akciím vyspělých zemí levné. Na druhé straně nezvládnutá situace v Číně by mohla být pro rozvíjející se trhy výrazným problémem.
Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)
Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.
Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.