Akciové trhy nadále poblíž maxim (Týden 30)

Světové akciové trhy zamířily v uplynulém týdnu směrem k nižším hodnotám. Lídrem zde byly akcie energetických společností, které reagovaly na rychlý pokles cen ropy na světových trzích. Celosvětový akciový index MSCI World odepsal ze své hodnoty osm desetin procenta. Celkově se ovšem akciové trhy nadále drží poblíž svých maxim a nepředpokládáme, že by se z těchto hodnot do nejbližšího...

Světové akciové trhy zamířily v uplynulém týdnu směrem k nižším hodnotám. Lídrem zde byly akcie energetických společností, které reagovaly na rychlý pokles cen ropy na světových trzích. Celosvětový akciový index MSCI World odepsal ze své hodnoty osm desetin procenta. Celkově se ovšem akciové trhy nadále drží poblíž svých maxim a nepředpokládáme, že by se z těchto hodnot do nejbližšího zasedání FEDu (31. července) nějak výrazněji vzdálily.

Makroekonomická data spatřivší světlo světa v uplynulém týdnu zásadně nepřekvapila. Ve Spojených státech pozitivně zaujaly maloobchodní tržby, které rostou rychleji, než trh předpokládal. Americký spotřebitel tedy nadále dělá svoji práci a jeho nákupní chuť neoslabuje. Potěšila také data o průmyslové produkci. Naopak nepřesvědčivá čísla stále přicházejí ze stavebnictví. Minulý týden se potvrdil meziroční pokles započatých staveb domů a poměrně silně (o více jak šest procent) meziročně poklesl počet nově vydaných stavebních povolení.

Evropská data opět zklamala. Index ekonomické důvěry ZEW se propadl více, než se očekávalo. To svědčí o tom, že se investoři do Evropy jemně řečeno příliš nehrnou a ani analytické duše nepřetékají optimismem. Za sílícím pesimismem stojí podle respondentů především zhoršující se globální situace. Zejména bez jakéhokoli pokroku pokračující spory mezi Spojenými státy a Čínou a obavy plynou také z eskalace napětí mezi Íránem, Velkou Británií a Spojenými státy.

V Číně potěšila data o růstu tamního hrubého domácího produktu. Zveřejněné číslo je sice nejnižším od dubna roku 2009, nicméně odpovídalo odhadům a trh může tento údaj považovat za známku stabilizace. Zejména v situaci, kdy další oznámená data z Číny (maloobchodní tržby a průmyslová produkce) naplnila očekávání.

Výsledková sezóna ve Spojených státech je teprve ve svém začátku a vyvozovat z ní cokoli je prozatím předčasné.  Svoje výsledky za druhý kvartál letošního roku prozatím oznámilo šestnáct procent firem sdružených v indexu SP500. Sedmdesát devět procent z nich překonalo odhady na bázi zisku přepočteného na jednu akcii a šedesát dvě procenta pak na bázi tržeb. Oba údaje jsou nad pětiletým průměrem. Je potřeba ovšem také zavnímat, že odhady pro uplynulý kvartál byly postaveny mimořádně nízko.

V tomto týdnu budou investoři sledovat předběžná data o vývoji sektoru služeb a výrobního sektoru v Evropě, nicméně hlavní evropskou událostí bude výstup z jednání Evropské centrální banky. Ve spojených státech bude zveřejněn údaj o růstu tamního hrubého domácího produktu.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce

Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…

12. 12. 2024 7 minut čtení

Výnosy

Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku

Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…

22. 11. 2024 6 minut čtení

Výnosy

Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?

Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…

6. 11. 2024 3 minuty čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.