Americké akcie? Čeká nás podprůměr
a) Americké akcie nejsou levné
Když mluvíme o průměrném zhodnocení, měli bychom vycházet také z průměrných hodnot. Pokud je ocenění akciového trhu průměrné, pak pravděpodobně na průměrné zhodnocení své investice dosáhneme. Pokud je ohodnocení trhu nízké, budeme se těšit vyššímu, než průměrného zhodnocení a pokud do trhu vstupujeme s vyšším, než průměrným ohodnocením, musíme předpokládat, že i naše zhodnocení bude nižší a riziko, které podstoupíme, poroste.
O tom, že americký trh není levný, vypovídá i graf Shillerova cyklicky očištěného P/E ratia. Očekávat nyní nadprůměrné výnosy je skutečně optimistické.
b) Ekonomický cyklus se překlání do nepříznivějších kvadrantů
Na počátku finanční krize došlo ke dramatickému poklesu ziskovosti zámořských firem a tamní centrální banka snížila úrokové sazby na minimum. Taková situace odpovídá levému spodnímu kvadrantu následujícího obrázku a je po určitém čase pro ceny akcií příznivým obdobím.
S ozdravením ekonomiky roste i ziskovost korporátní sféry, a pokud úrokové sazby nadále zůstávají na nízké úrovni, jedná se pro akciové investory o nejlepší období. V něm jsme se pohybovali přibližně do roku 2014. Nadprůměrné zisky, všeobecná bezstarostnost, to jsou jeho klasické znaky. Od loňského roku však FED hlasitě hovořil o počátku období zvyšování sazeb a na konci roku přešel od slov k činům. A nás v grafu přesunul do pravého horního obdélníku. Zde budeme hledat nadprůměrné zisky již těžko. A měli bychom se začít zajímat o ziskovost podniků. Evidentně klesající ziskové marže nás mohou posunout do nepříznivého pravého dolního rohu…
c) Ziskovost korporátní sféry klesá
Svědčí o tom několik následujících grafů, které uvádím prakticky bez komentáře.
Zisky amerických firem přepočtené na jednu akcii již nějakou dobu stagnují (pesimista řekne, že klesají) a jsou zcela jistě jedním z důvodů neúspěšného roku 2015.Následující grafy jsem si vypůjčil z nedávné prezentace dluhopisového guru Jeffa Gundlacha. Oba hovoří jasnou řečí.
Ziskové marže firem sdružených v indexu SP500 jsou sice stále poblíž historických maxim, ale nabírají klesající trajektorii. To bylo, jak vyplývá z obrázku, s jedinou vyjímkou vždy předzvěstí recese. To, že roste počet US firem, které reálně ztrácejí peníze, ukazuje následující graf.
Je pravdou, že velký podíl na výše uvedeném má nízká cena ropy a tím napjatá finanční situace ve firmách z energetického sektoru. Nicméně ziskovost indexu klesá a to není pro budoucí zisky investorů zpráva dobrá. Pokud by kontrakce ziskových marží pokračovala, pak bychom se za zvyšujících se sazeb posunuli do pravého dolního kvadrátu a to by nebylo vůbec dobré…
d) US ekonomika neprožila dobrý kvartál
Když jsem slyšel včera prezidenta Obamu jásajícího nad tím, že US ekonomika zažívá nebývalý boom, nevěřil jsem vlastním uším. Přinejmenším závěr roku 2015 o tom příliš nevypovídá. Průmysl, který je často považován za předstihový ukazatel dalšího vývoje ekonomiky se dostal do stavu kontrakce (hodnoty pod 50 bodů).
Aktuální odhady růstu ekonomiky USA ve čtvrtém kvartálu roku 2015 také klesají a dosahují velice nízkých hodnot.
Čeká nás rychlá katastrofa?
I přestože jsem dlouhodobě spíše na pomezí realismu a pesimismu, mám dojem, že okamžitý Armageddon prozatím není na místě. Nejhorším vývojem, by podle výše uvedeného bylo rychlé snižování ziskovosti US společností. Ta by již neospravedlňovala vysoké poměrové ukazatele, které jsou pro ohodnocení amerických akcií dnes typické. Ceny indexů by pak rychle zamířily dolů a jejich pád by mohl navíc urychlit velký objem akcií nakoupených na úvěr.
Vzhledem k tomu, že mají centrální banky při stále téměř nulových sazbách oproti minulým recesím omezené možnosti, mohlo by se jednat o skutečný problém. Prozatím však takovému scénáři, jak ukazuje následující graf z dílny FEDu, nic nenasvědčuje.
Nebezpečí recese prozatím neukazuje ani tvar výnosové křivky, která má v porovnání s křivkou z roku 2007 (tedy obdobím před vypuknutí finanční krize) stále zdravý růstový profil.
Můj dlouhodobý pohled na US akcie je tedy spíše pesimistický. Podle nyní dostupných dat očekávám spíše podprůměrné výnosy a radím věnovat pozornost zejména vývoji ziskovosti tamních společností.
Článek analytika Václava Pecha vyšel na serveru akcieatrhy.cz
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.