Bezproblémový týden (Týden 47)

Máme za sebou další úspěšný týden, v němž akciové indexy téměř po celém světě navyšovaly své zisky. Za růstem vidím spíše technickou situaci na trzích. V minulých týdnech prorazil hlavní americký index SP500 důležitou úroveň rezistence a vydal se na cestu dobývání nových historických maxim. A protože v průběhu minulého týdne nebyla vyhlášena žádná mimořádně silná makroekonomická data, technicky odůvodněnému růstu nestálo...

Máme za sebou další úspěšný týden, v němž akciové indexy téměř po celém světě navyšovaly své zisky. Za růstem vidím spíše technickou situaci na trzích. V minulých týdnech prorazil hlavní americký index SP500 důležitou úroveň rezistence a vydal se na cestu dobývání nových historických maxim. A protože v průběhu minulého týdne nebyla vyhlášena žádná mimořádně silná makroekonomická data, technicky odůvodněnému růstu nestálo nic v cestě.

Za pozornost stálo vystoupení hlavy amerického FEDu Jeroma Powella. V projevu hodnotícím vývoj největší světové ekonomiky Powell uvedl, že za aktuální situace nevidí ani on ani většina dalších členů výboru důvod pro pokračování v procesu snižování úrokových sazeb.  Powell shledává největší světovou ekonomiku jako dostatečně silnou, se silným pracovním trhem a inflací pohybující se poblíž centrální bankou cílované hodnoty. Vše je pochopitelně závislé na datech, která budou z ekonomiky v následujících týdnech a měsících přicházet.

Pozitivně vyzněla také čísla o vývoji hrubého domácího produktu v klíčové zemi Evropy. Německá ekonomika rostla o trochu více, než trh čekal, a to znamenalo velké oslavy, protože růstem se Německo o chloupek vyhnulo recesi, o níž hovoříme v případě, že ekonomika klesá mezikvartálně dvě čtvrtletí za sebou. Ohlášená čísla jsou prozatím jen odhadem a konečné slovo bude mít definitivní údaj, který bude oznámen později. Na oslavy je tedy, přinejmenším prozatím, zřejmě brzy.

Jak je vidět z poměrového grafu ukazujícího vzájemný vývoj cen australského a kanadského dolaru, situace v Číně, která byla v letošním roce hlavním zdrojem obav, se pozvolna zlepšuje. Obě zmíněné měny jsou měny velkých komoditních exportérů. Kanadský dolar je díky geografické blízkosti více náchylný na vývoj ekonomiky ve Spojených státech, zatímco „Australan“ je citlivější na Čínu. Obavy z vývoje v Číně se v letošním roce promítly v tom, že australský dolar klesal rychleji než kanadský. V posledním čtvrt se ovšem zdá, že se tento vývoj zastavil a naopak „Kanaďan“ za vývojem svého kolegy mírně zaostává. I to je znamením toho, že trh věří, že to s čínskou ekonomikou není zase až tak zlé, jak se původně myslelo.

Z makro pohledu je tedy situace na trzích prozatím velice optimistická. Recese se zdá být z krátko a také střednědobého pohledu v nedohlednu. To ovšem neznamená, že by na trhy nemohla přijít korekce silných zisků, kterých jsme byly v posledních dvou měsících svědky. Z krátkodobějšího technického pohledu je takový vývoj přinejmenším celkem pravděpodobný.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce

Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…

12. 12. 2024 7 minut čtení

Výnosy

Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku

Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…

22. 11. 2024 6 minut čtení

Výnosy

Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?

Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…

6. 11. 2024 3 minuty čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.