Češi na investiční vlně objevují i dynamičtější aktiva jako akcie
„Lidé se nyní více než dříve obracejí na poradce sami s tím, že by chtěli začít odkládat část svých peněz, vytvářet si rezervu a nějakým způsobem ji zhodnocovat. Ti, kterých se výrazněji po ekonomické stránce nedotkla koronavirová pandemie, dnes také častěji řeší, že na účtech mají uložené prostředky, které aktuálně nepotřebují a nechtějí, aby jim z nich při téměř nulových sazbách ukusovala inflace,“ říká Jiří Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust.
Zvýšený zájem Čechů o investování potvrzují i výsledky, kterých dosáhli partneři Broker Trustu při využívání nové investiční platformy Edward. Už po devíti měsících spravuje platforma v automaticky řízených portfoliích klientů už více jak miliardu korun a každý týden se objem investovaných peněz zvyšuje. I zakladatel této inovativní platformy Viktor Hostinský potvrzuje, že v poslední době odpadají zábrany před investováním a roste chuť klientů nechat peníze dlouhodobě pracovat pro splnění budoucích finančních cílů.
„Rychlost, se kterou jsme milník jedné miliardy překonali, nás mile překvapila. Poradce dokáže díky Edwardovi velmi rychle a jednoduše klientům ukázat pravdu o splnitelnosti jejich finančních cílů, a často tak naprosto změnit jejich pohled na investování. Klienti, kteří přijdou s představou odkládat si tři tisíce korun, často odchází s pravidelnou investicí deset tisíc korun, s úsměvem na rtech a odhodláním vybudovat pro svou rodinu finanční nezávislost,“ říká Viktor Hostinský.
Že Češi aktuálně více hledají možnosti, jak své úspory zhodnocovat, potvrzují i další zkušenosti z praxe. Jen za první čtvrtletí letošního roku se objem investic spravovaných partnery Broker Trustu zvýšil přibližně o miliardu korun, celkově tak přesahuje objem investic a vkladů 27 miliard korun. Nejvíce investovaných prostředků eviduje Broker Trust u společností Conseq (12,3 mld. Kč), J&T Banka (3,4 mld. Kč) a Codya (1,3 mld. Kč).
Dochází také ke znatelnějším změnám ve složení portfolií, kdy je patrný větší příklon k akciím.
„Klienti si čím dál více zvykají investovat do dynamičtějších typů aktiv, jako jsou akcie. Krátkodobě u nás klienti začali více objevovat také fondy kvalifikovaných investorů, které mohou zajímavě doplnit portfolio klienta s tradičními aktivy. Díky Fondům kvalifikovaných investorů mohou klienti získat diverzifikaci do aktiv, které nekorelují s vývojem na hlavních trzích. Jen je třeba vzít v úvahu, že v rámci FKI mohou mít fondy i svá specifika, na které nemusí být standardní klient zvyklý,“ dodává Jiří Pech.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.