Chcete vědět, kam půjde Čína?
Čína je v posledních měsících velice žhavým investičním tématem. Tamní akcie nejprve nebraly ohled na nerozhodné přešlapování neřku-li přímo obavy západních trhů a mířily neustále vzhůru. Žádná zpráva nebyla dost negativní na to, aby mohla indexům zabránit v jejich růstu.
Vše se změnilo na počátku letošního léta. Investoři začali populární akcie naopak obouručně prodávat a výsledkem byl více než třicetiprocentní propad. Ten se zastavil až na hranici dvou set denního průměru, který je často považován za hranici mezi růstovým a klesajícím trhem. Tuto situaci znázorňuje horní ze čtveřice grafů.
Trojice grafů seskupená pod tím čínským znázorňuje vývoj trhů velkých čínských obchodních partnerů. Konkrétně od shora: Hongkong, Taiwan a Singapur. O čínském akciovém indexu je známo, že neodráží stav tamní ekonomiky a je z větší části obrazem her spekulantů.
Reálný pohled na stav věcí v Číně pak ukazují spíše indexy zemí, majících s Čínou čilé obchodní vztahy. Kromě již zmíněné trojice je potřeba ještě uvést Austrálii, která je velkým komoditním dodavatelem.
Čína je tedy zajímavá, ale… Jak může obyčejný smrtelník bez přístupu ke všem těm Bloombergům a dalším vymoženostem sledovat to, co se v Číně opravdu děje? Neotřelý názor na to, jak může i laik sledovat reálný vývoj největší asijské ekonomiky nedávno na stanici CNBC ukázal bývalý ředitel Christie´s Asia Ken Yeh. Podle jeho názoru lze sledovat vývoj v reálné čínské ekonomice spíše než na grafu šanghajského indexu na cenových grafech akcií velkých aukčních síní. Jako důkaz pak předkládá graf Sothebys Holding.
Do grafu jsem pro názornost přidal vývoj čínského akciového indexu znázorněný plnou čarou. Podobnost obou grafů není podle Kena Yeha čistě náhodná. „Skutečná ekonomická situace v Číně má na trh s uměním bezesporu velký dopad, protože čínští sběratelé tvoří jeho velice důležitou součást,“ tvrdí Yeh. Už před tím, než čínský akciový trh propadl, jsme měli znamení toho, že někteří bohatí Číňané přestávají v aukčních síních utrácet za umění.“ Podle Hena Yeha poklesly v první polovině roku prodeje umění do Číny a Hongkongu o třicet procent. Tento pokles je podle informací z oboru skutečně bedlivě sledován všechny hlavními dealery na trhu.
Pokud tedy chcete mít jednoduchý indikátor toho, jak to s největší asijskou ekonomikou skutečně vypadá, sledujte graf Sothebys.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.