Co nás čeká podle BlackRocků (Týden 16)?
Za pozitivním vývojem na akciových trzích stojí především statistiky z Číny. Čínská makrodata bývají poslední dobou bedlivě sledována zejména proto, že v sobě mají potenciál ukončit jakékoli tržní veselí. Tentokrát data vyzněla dobře a trhy se radují. Pojmu „dobře“ rozumějte tak, že čínská ekonomika opět zpomalila, ale tentokrát to bylo v souladu s očekáváním a tamní průmysl i maloobchod rostl o něco rychleji, než se čekalo. Žádný velký obrat se tedy nekoná a slaví se zachování současného stavu.
Ve Spojených státech byla data smíšená. Nižší než očekávaná spotřebitelská důvěra a také pokles maloobchodních tržeb říkají, že tahoun let minulých (americký spotřebitel) je aktuálně trochu unavený a na to, aby si koupil další auto, zřejmě již u domu nemá dost garážových prostor.
Naopak potěšily týdenní statistiky z trhu práce ohledně nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které v uplynulém týdnu klesly, a dolar po delší době podpořil také záznam z posledního jednání FEDu, který poměrně optimisticky hovoří o stavu americké ekonomiky. To by mohlo být signálem, že američtí centrální bankéři na svůj úmysl ohledně zvyšování sazeb v letošním roce ještě zcela nerezignovali a možná na červnovém zasedání bychom se mohli dočkat dalšího mírného zvýšení.
Často jsem označován za pesimistu ohledně dalšího vývoje trhů s akciemi a dluhopisy a tak člověka potěší, že v tom není sám. V uplynulém týdnu vydal svoji prognózu ziskovosti a volatility jednotlivých druhů investičních aktiv na pětiletém horizontu také největší světový správce aktiv, společnost BlackRock.
Obr. 1: Odhadovaný výnos jednotlivých aktiv v budoucích pěti letech (zdroj: Blackrock)
Z grafu je evidentní, že divoká léta máme podle mínění „Blekroků“ za sebou a čeká nás podprůměr. Nižší výnosy a vyšší volatilita je to, co můžeme očekávat. Mezi klasickými aktivy by měly vládnout globální neamerické akcie a akcie emerging markets s výnosy kolem šesti procent ročně. Akcie emerging markets by měly tohoto zhodnocení dosahovat za vyšší volatility než druhá zmíněná skupina. Americké akcie podle této předpovědi nedosáhnou v nadcházejících pěti letech ani na pětiprocentní zhodnocení. Důvod? „Jen mírný růst globální ekonomiky a současné vysoké poměrové ohodnocení.“ Globálně orientovaná vyvážená portfolia (60 % akcií a 40 % dluhopisů) by měla přinést zhodnocení bez započtení inflace kolem 3,3 % p.a. a podobná portfolia složená z amerických aktiv by se měla vyznačovat výnosem nižším než tři procenta, tedy po odečtení inflace méně než jedno procento… Bez zajímavosti není ani poznámka o tom, že státní dluhopisy jsou stále důležitým aktivem pro diverzifikaci portfolií, a to i kdyby v budoucích pěti letech nebyla překvapením jejich negativní výkonnost.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?
Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…
Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů
V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…
MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory
„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.