Co očekávat od Donalda Trumpa aneb jsou úspěšnější demokraté nebo republikáni?
Prezidentské volby ve Spojených státech přinesly pro mnohé překvapivého vítěze. Donald Trump rozhodně nebyl volebním favoritem a miláčkem průzkumů, přesto poměrně přesvědčivě zvítězil. Jaké bude mít jeho zvolení vliv na dění na akciových, dluhopisových a komoditních trzích?
Nejprve pozitivní zprávy. Dopady výsledků voleb byly v minulosti z velké většiny pouze dočasné. Krátkodobá volatilita, která volby hlavy státu provází, je pochopitelná a logická. Při pohledu do historie je ale realitou, že poté, co se prach usadil, zamířily americké akciové trhy ve většině případů vzhůru nezávisle na tom, zda ve volbách triumfoval republikán nebo demokrat. Do právě skončených voleb proběhlo ve Spojených státech od roku 1960 čtrnáct prezidentských voleb a v období od listopadu, kdy byly oznámeny výsledky, do konce ledna nejbližšího roku US akciové trhy v jedenácti případech rostly a připsaly si za tři měsíce téměř čtyřprocentní zhodnocení. Z tohoto krátkodobého pohledu tedy nečekáme žádné překvapení a katastrofy.
Z dlouhodobějšího pohledu je dobré vědět, že se americkým akciovým trhům dařilo mnohem lépe za demokratických prezidentů než v dobách, kdy seděl v Bílém domě republikán. Mnozí si ještě pamatujeme prudký růst amerických akcií v letech 1992-2000 v době, kdy seděl na Pennsylvania Avenue demokrat William Clinton a všichni jsme již byli svědky stejné euforie akciových trhů za právě končícího osmiletého období Barracka Obamy. Za prezidentství Ronalda Reagana a zejména obou členů rodiny Bushových se již taková nadšení nekonala.
Dlouhodobější pohled na vývoj akciových indexů v USA ve čtyřletém období následujícím po prezidentské volbě ukazuje, že můžeme být svědky rozdílného vývoje na trzích v závislosti na tom, který z kandidátů uspěje. Pokud v úřadu prvního muže Ameriky zůstal stávající prezident nebo jeho ideový nástupce ze stejné strany, byli jsme svědky dvou mírně růstových let. Naopak, změnil-li se v Bílém domě „nájemník“ a s ním navíc dojde také k výměně stranických dresů, pak se akciovému trhu dařilo v úvodním období vykonávání prezidentského úřadu historicky výrazně hůře.
Důvodem toho byla zřejmě snaha ukázat období předchozího prezidenta v horším světle, než se obecně čekalo, a snaha měnit již všeobecně zažité vzorce chování, včetně změn na klíčových ekonomických postech. To s sebou přináší již dříve zmíněnou a trhy silně neoblíbenou nejistotu.
Politika Donalda Trumpa je ovšem z tržního pohledu prozatím poměrně nejasná a trhy většinou nemají takovou nejistotu zrovna v oblibě. Proto může být jeho zvolení, i po počátečním silném růstu, kterého jsme svědky, příčinou následné krátkodobé významné volatility a poklesu.
Po volebním úspěchu Donalda Trumpa bychom měli očekávat posílení hodnoty amerického dolaru. Snaha o zmírnění regulací by měla prospět regulací prolezlému bankovnímu sektoru a také třeba velkým farmaceutickým společnostem. I přes mimořádně silný povolební výplach na dluhopisech mám za to, že silný dolar a nízká inflace zůstanou na nižších úrovních nadále oporou také pro americké a dolarové dluhopisy. Již pouhé srovnání výnosů říká, že US vládní dluhopisy jsou oproti těm evropským citelně levnější. Aktuální výnos desetiletého US dluhopisu se pohybuje kolem 2,30 %, zatímco německý desetiletý bond se obchoduje s výnosem 0,36 % a třeba stejně „dlouhý“ český dluhopis má výnos 0,56 %. Snaha o ochranu domácího průmyslu a domácích firem pak může vést s růstu akcií malých amerických společností a tudíž k dobré výkonnosti jejich indexu Russell 2000.
Efektem silného dolaru bude zřejmě postižena většina komodit. Hůře by se mohlo dařit také akciím na rozvíjejících se trzích, zejména tam, kde jsou jejich ekonomiky na exportu komodit z velké části závislé. Podobně může působit také výše naznačená Trumpova snaha o ochranu domácího amerického průmyslu a snaha vyjednat pro Spojené státy nové obchodní smlouvy, které mohou tlačit na ceny základních surovin. Před volbami se to lehce říká, po volbách je ovšem prosazení takové myšlenky mnohem těžší. Vyžaduje získat většinu senátorů a kongresmanů. To nebude zcela jistě jednoduchá práce.
Z pohledu finančního či přímo investičního poradce by ale ani tyto volby neměly být nijak přeceňovány. Z dlouhodobějšího pohledu jde spíše než o událost epochálního významu o běžnou událost, která se bude v průběhu běžného investičního horizontu ještě několikrát opakovat. Změny v portfoliích klientů by tak měly být v horším případě minimální a nejlépe pak žádné. O směřování portfolií rozhodují v počátcích investice zcela jiné faktory.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Tři faktory přinesly investorům skvělý rok. Co bude rozhodovat letos?
Máme za sebou skvělý investiční rok, není-liž pravda? Akciové trhy nám nadělily více než dvacetiprocentní zhodnocení a nebyly v tom rozhodně samy. Svoji hodnotu zvyšovalo prakticky vše, na co se…
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.