Co se nevešlo do investičního webináře aneb na co jste se ještě ptali…
Sledovali jste webinář Inteligentní portfolio po krizi? (Pokud ne, máme jej pro vás zde ze záznamu). Nestihli jsme odpovědět na všechny vaše otázky a tak vám nyní přinášíme odpovědi. Jako bonus infografika uvnitř článku.
Začněme na rozehřátí dotazem, který jsme sice v rychlosti zodpověděli, ale myslím si, že si zaslouží otevřít ještě jednou – co doporučit pro jednorázové investice na cca 5-7 let u vyváženého investora.
Jan Maňák zmiňoval fond konvertibilních dluhopisů od BNP, což považuji za relativně dobrou volbu na tomto horizontu, ještě jsme zmiňovali, že při současném vývoji na trhu (jsme poblíž historických maxim) doporučujeme jednorázové investice rozkládat alespoň v průběhu jednoho roku na několik menších částí. Případně pokud chcete produkt vytvořený přímo pro jednorázové investice, tak v nejbližší době do nabídky Broker Trustu oficiálně zavedeme program Můj Investor od ČP Investu, kam můžete investovat jednorázově, a o časovou optimalizaci se postará sám program.
Dalším zajímavým dotazem je doporučení pro kratší investiční horizont – cca 3-4 roky. Na krátké horizonty nemá všeobecně smysl nic moc vymýšlet, jelikož často je vhodný i nějaký termínovaný účet. Nicméně na 3-4 roky se s portfoliem dá již trochu pracovat – osobně bych pro jednorázové investice zvolil třeba fondy J&T (pro konzervativnější Money, pro dynamičtější Bond nebo Flexi). Pokud byste chtěl investovat pravidelně na tomto horizontu tak nejspíše nějakou konzervativní strategii s převahou dluhopisů (např. program Rentier Invest od Pioneeru).
S fondy J&T se pojí i další dotaz – jestli budou zahrnuty do BT Investu. V nejbližší době pravděpodobně nebudou. Problémem je, že pro zakládání ClearDeal smluv musí mít poradce zvlášť oprávnění od J&T banky, zároveň je zde problém u tisku smluv – čísla smluv se přidělují teprve na J&T bance a využívat SW jen jako kalkulačku poplatku nám nepřijde zajímavé. I když do budoucna je možné, že tuto spolupráci nějakým způsobem rozšíříme.
Také padl dotaz na ETF fondy, resp. Na naši nabídku v tomto segmentu. V principu může poradce svému klientovi přes BT sjednat jakýkoliv ETF fond přes komisionářskou smlouvu s Atlantikem FT. Problém však je, že tyto fondy nevyplácí provize, jelikož jsou veřejně obchodované a Atlantik také nevyplácí provizi z poplatku (a i kdyby, tak za investici v řádu set tisíců korun by byla pravděpodobně provize kolem 50 Kč). Takže sjednat můžete jakýkoliv fond, ale bude to za 0 Kč provizi. Z toho důvodu zatím ETF fondy v naší nabídce chybí. Nicméně do budoucna pracujeme na nové VIP platformě, kde by již mohli hrát určitou roli.
Na dotaz, jestli na současný vývoj budou reagovat i modelová portfolia Broker Trustu odpovídám – ano. Od roku 2015 plánujeme udělat změnu ve většině našich modelových portfolií. Jak budou nová portfolia zapracovaná do systémů, tak s Vámi budeme dále komunikovat možnosti jak je sjednat, případně jak převést současné klienty do nových portfolií.
Padlo i několik dotazů na realitní fondy, ve kterých všeobecně nevidíme moc potenciálu. Resp. nám trochu vadí, že tady v ČR není žádný dostatečně velký fond, aby mohl svůj majetek dostatečně diverzifikovat, a také nám vadí, že jediné pohyby portfolia jsou každoroční přecenění majetku, které určuje fond jako takový, ale nemusí nutně odpovídat realitě. Jako lepší alternativu, jak zařadit nemovitosti do portfolia vidíme spíše fondy investující do akcií developerů, stavebních firem atd., kde hodnotu fondu určuje více trh a portfolia jsou diverzifikovanější. Např. ING má v nabídce takovýto fond zaměřený na celou Evropu a má ho i hedgovaný do CZK.
Dovolím si nevyjadřovat se ke konkurenčnímu Partners 7 stars, na který zde padnul také dotaz. Snad jen… Klient zde dostává produkty Pioneeru pod brandem Partners. Otázkou tedy je, proč to nakoupit přes Partners, když to vlastně můžu mít přímo od Pioneeru.
Doporučuji Vám si také stáhnout infografiku, kterou jsme pro vás aktualizovali a která Vám pomůže zorientovat se v produktové nabídce Broker Trustu. Dá vám jasné argumenty, proč investovat, se kterými můžete přijít za svými klienty. Mimo jiné vám také poskytne trochu představu o výnosech jednotlivých aktiv, tak abyste před klientem nemuseli střílet od boku.
Dále pro vás máme ke stažení portrét fondu Parvest Equity World Low Volatility, o kterém mluvil Jan Maňák ve své části prezentace. Tento akciový fond je zaměřen na snížení volatility portfolia a využití volatilitní anomálie, díky které by měl přinášet zajímavé výsledky i na volatilnějším trhu.
Kromě aktualizované infografiky jsme pro poradce Broker Trustu připravili i rozsáhlý investiční výhled na 4. kvartál tohoto roku. Najdete jej v BeTy.
Ještě se rozloučím odpovědí na poslední dotaz a to – jestli z webinářů bývají záznamy. Ano, záznamy z webinářů najdete na www.finTV.cz.
Jiří Pech, Podpora investic BT
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.