Další „překvapivý“ pokles amerických akcií
Vždy se usmívám nad tím, když čtu v komentářích často omílanou větu o tom, že akciové indexy překvapivě poklesly. V investiční hatmatilce se mají věci tak, že když akcie rostou, je to normální jev. Když klesnou, je to téměř vždy překvapivé. Stejně tak je tomu i se současným poklesem amerických akciových indexů. Opět je překvapivý. Chtělo by se mi říci, že jak pro koho.
Již v polovině července měl intermarket forecast jasno
Pojďme se podívat na několik grafů. První z nich jsem prezentoval již v polovině července na webu finakademie.cz. Ukazuje předpověď vývoje US akciového indexu SP500 založenou na vztazích mezi jednotlivými trhy (intermarket forecast).
Graf předpovědi (spodní část grafu) odvedl v minulých měsících skvělou práci a informoval dopředu o tom, kdy můžeme na trhu čekat vrchol a kdy naopak dno. V době uveřejnění článku říkal, že trh by mohl jít ještě několik týdnů do strany, ovšem na počátku srpna by se měla dostavit závažnější korekce směrem dolů. Stalo se, nebylo to tedy příliš překvapivé.
Výprodej rizika byl evidentní
Jestli nevěříte na podobná kouzelnická „mumbo-jumbo“, pak nabízím ještě další grafy.Tento graf ukazuje, co se v červenci dělo na US trzích. Zhruba do 25. července bylo vše v pořádku. Ruku v ruce rostly jak akcie velkých firem (SPX), tak akcie rizikovějších malých (RUT) a středně velkých společností (MID). Po zmíněném datu se ale vše změnilo. Zatímco hlavní US indexy nadále vykazovaly mírný růst, ceny akcií ostatních dvou kategorií začaly prudce klesat. Výprodej rizika byl zcela evidentní.
Co tedy táhlo index?
Ptáte se, co táhlo index velkých společností nahoru, zatímco malé a střední firmy klesaly? Myslíte, že to byl všeobecný dobrý fundament? Pak se zřejmě mýlíte.Tento graf ukazuje výkonnost indexu SP500 (akcie megafirem jako Apple, Microsoft, Facebook a Amazon v něm mají přibližně dvacetiprocentní zastoupení) a stejného indexu, kde má ovšem každá z pětiset společností v něm sdružených stejnou váhu (cca 0,2 %). Graf jasně říká, že index držely nad vodou právě akcie několika málo velkých společností. Zatímco klasické „esenpíčko“ zůstalo prakticky na svém, „rovnovážné“ SP500 odepsalo za stejnou dobu skoro dvě procenta.
OBV jako další indikátor
A ještě jeden graf, který ukazuje, že se na trhu děje něco negativního. Do cenového grafu je umístěn indikátor nazývaný On Balance Volume (OBV). Jednoduchá interpretace je taková, že změny tohoto indikátoru předcházejí změnám ceny. Na grafu vidíme, že zatímco cena indexu SP500 se pohybovala do strany, OBV jasně ukazovalo dolů. A tak si říkám, jestli ten pokles, kterého jsme svědky, byl opravdu tak překvapivý. No, asi jak pro koho…
Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Tři faktory přinesly investorům skvělý rok. Co bude rozhodovat letos?
Máme za sebou skvělý investiční rok, není-liž pravda? Akciové trhy nám nadělily více než dvacetiprocentní zhodnocení a nebyly v tom rozhodně samy. Svoji hodnotu zvyšovalo prakticky vše, na co se…
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.