Dařilo se akciím, dluhopisům i ropě (Týden 33)
I v uplynulém týdnu jsme byli svědky dobré nálady, která panovala prakticky na všech investičních kontinentech. Dařilo se akciím, kde hrály s více než dvouprocentním nárůstem prim akcie evropské. Smutní nejsou ani investoři do dluhopisů, kde si zisk připsaly prakticky všechny dluhopisové kategorie. V komoditním sektoru si o více než šest procent polepšila ropa. Důvodem takového skoku jsou spekulace o tom, že OPEC na své nejbližším zasedání podnikne kroky ke stabilizaci cen černého zlata. Ceny zlata v minulém týdnu stagnovaly.
Trhy jsou aktuálně velice klidné a situaci podporují i centrální banky. Bank of England podnikla razantní kroky k podpoře britské ekonomiky a ostatní centrální banky prozatím mlčí. Mlčení je pozitivně vykládáno především ze strany amerického FEDu. Jeho „radní“ se odebrali na prázdniny a tak na americký trh prozatím nepřicházejí žádné nové informace ohledně postoje FEDu k dalšímu zvyšování úrokových sazeb. V týdnu v USA zklamaly hned dva makro údaje a tak se možnost zvýšení sazeb v očích investorů opět oddálila.
Ve Spojených státech prakticky skončila výsledková sezóna. Svá čísla ohlásilo více jak devadesát procent společností indexu SP500. Výsledky jsou prezentovány poměrně pozitivně, když 72 procent firem překročilo očekávání analytiků ohledně zisku přepočteného na jednu akcii. Na druhé straně se jedná o několikanásobně snížená očekávání. V meziročním porovnání by tato sezóna příliš úspěšná nebyla. Na začátku sezóny (30. 6. 2016) byla ziskovost indexu SP500 odhadována na 89,79 USD aktuální odhad z 11. srpna hovoří o ziskovosti 86,66 dolarů. Výrazně se snižují také očekávání pro závěr roku 2016, kde z původně odhadovaných 105 USD je aktuální odhad jen 101,12 USD.
Graf ukazuje divergenci mezi růstem akciového trhu a ziskovostí. Až do počátku roku 2014 rostl akciový index SP500 zcela zdravě a podkladem pro jeho růst byla zvyšující se ziskovost firem. Poslední dva roky jsou už jiným příběhem. Ziskovost velkých společností poklesla od svého vrcholu o 18 procent, zatímco ceny akcií jsou na nových historických maximech. Podíváme-li se na akcie středních a malých firem, uvidíme, že jejich indexy jsou také na maximech, nicméně jejich ziskovost propadla ve srovnání s velkými společnostmi ještě více. Zisky „mid cap“ jsou níže o 42 % a „small capy“ jsou z pohledu ziskovosti níže o více než polovinu. I přes to jsou investoři ochotni dávat své prostředky do US akciového trhu a tlačit ho na jeho historická maxima. Trh jednoduše nevěří tomu, že centrální banky, a v tuto chvíli hlavně FED, splní svoje sliby ohledně postupné normalizace úrokových sazeb. A v tom vidím i jedno z největších nebezpečí.
Podrobný komentář a jako bonus porovnáním fondů zaměřených na Rusko najdete zde.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Tři faktory přinesly investorům skvělý rok. Co bude rozhodovat letos?
Máme za sebou skvělý investiční rok, není-liž pravda? Akciové trhy nám nadělily více než dvacetiprocentní zhodnocení a nebyly v tom rozhodně samy. Svoji hodnotu zvyšovalo prakticky vše, na co se…
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.