Dobrý týden (Týden 43)
Hlavní událostí minulého týdne bylo zasedání Evropské centrální banky. Ta ponechala své nastavení úrokových sazeb na současných úrovních (základní sazba na nule a její depozitní sestřička na -0,4 %). Trhy tak nijak nepřekvapila. Díky předešlým spekulacím jsme však byli zvědaví, jestli se Mario Draghi vyjádří ohledně plánovaného utlumení aktuálního programu kvantitativního uvolňování. V tomto ohledu jsme ale žádné nové informace neslyšeli. Platí tedy stále to, že banka bude až do března 2017 vykupovat z trhu eurové dluhopisy s objemem 80 miliard EUR každý měsíc. Předpokladem tedy je, že ECB od dubna příštího roku začne postupně snižovat objemy vykoupených dluhopisů. Pokud by ovšem ve své současné politice vytrvala i nadále, pak by to mohl být důvod pro prodloužení intervencí České národní banky vůči naší domácí měně. Koneckonců i guvernér Rusnok připustil, že by se konec intervencí mohl přesunout až do roku 2018.
FED zveřejnil zápis ze svého posledního jednání. Vyplynulo z něj, že podmínky na trhu práce zůstávají vyrovnané a výhled je pak veskrze pozitivní. To drží stále velice vysoko pravděpodobnost toho, že v USA dojde v prosinci ke zvýšení úrokových sazeb. To dotvrzují i vystoupení několika amerických centrálních bankéřů.
Z pohledu blížících se prezidentských voleb v USA je stále velice pravděpodobné vítězství demokratické kandidátky Hillary Clinton. Hillary pro Wall Street a investorskou obec znamená jistotu pokračování současného kurzu politiky USA, zatímco Donald Trump představuje velkou nejistotu a trhy nemají nejistotu rády.
Prozatím nad očekávání jsou také výsledky amerických firem, které byly ohlášeny v rámci právě probíhající výsledkové sezóny.
Sečteno a podtrženo, uplynulý týden byl pro akciové trhy a většinu rizikově orientovaných aktiv týdnem pozitivním. Dařilo se ale také dluhopisům a i většině komodit. Pokračuje tedy doba „všechno nahoru, nebo všechno dolů“ a jsme v té radostnější části této charakteristiky.
Tento týden je posledním říjnovým týdnem a s koncem měsíce přicházejí také důležitá makroekonomická čísla. V pondělí budeme svědky vyhlášení odhadu vývoje v evropských výrobních sektorech a také projevů dvou US centrálních bankéřů. Ty doplní v úterý pro změnu Mario Draghi a údaje o americké spotřebitelské důvěře. Zajímavý údaj bude také páteční mezikvartální růst největší světové ekonomiky. Číslo, které by opět mohlo napovědět více o možném zvýšení úrokových sazeb v prosinci.
Podrobný komentář a jako bonus porovnání fondů s vyváženou alokací.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Tři faktory přinesly investorům skvělý rok. Co bude rozhodovat letos?
Máme za sebou skvělý investiční rok, není-liž pravda? Akciové trhy nám nadělily více než dvacetiprocentní zhodnocení a nebyly v tom rozhodně samy. Svoji hodnotu zvyšovalo prakticky vše, na co se…
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.