Dolar mává trhem (Týden 10)

Dostal jsem v týdnu reklamaci od poradce. Ten tvrdil, že je na těch tabulkách ze závěru mých komentářů něco špatně, protože jeho klient má korunové dynamické portfolio s obdobným složením, jako je uváděné v týdenním přehledu, ale jeho výsledky jsou úplně jiné. „Žádných skoro deset procent do plusu! Sotva procento a půl!“ Tedy pro vysvětlení: tabulky ukazují vývoj jednotlivých...

Dostal jsem v týdnu reklamaci od poradce. Ten tvrdil, že je na těch tabulkách ze závěru mých komentářů něco špatně, protože jeho klient má korunové dynamické portfolio s obdobným složením, jako je uváděné v týdenním přehledu, ale jeho výsledky jsou úplně jiné. „Žádných skoro deset procent do plusu! Sotva procento a půl!“

Tedy pro vysvětlení: tabulky ukazují vývoj jednotlivých typů investic a třech typů jednoduchých portfolií, a to jak v české koruně, tak v základní měně indexu. Platí zde pravidlo, že americké, celosvětové, komoditní a indexy emerging markets mají za svojí základní měnu americký dolar. Indexy evropské pak euro a jediný vložený domácí index českou korunu.

Portfolia jsou složena takto: Konzervativní portfolio se skládá z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů (tedy v CZK) a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World (USD). Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů (CZK) a polovinu do akciového MSCI World (USD) naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováno do celosvětových akcií (USD) a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy (CZK).

Abychom tedy mohli brát údaje o vývoji klientova dynamického portfolia v české koruně za bernou minci, musí obsahovat deset procent fondu zaměřeného na české dluhopisy v CZK a devadesát procent tvoří DOLAROVÝ fond (MSCI World je zde brán jako dolarový index), jehož investičním objektem jsou celosvětové akcie. Vyvážené portfolio, kterému bude odpovídat vývoj ukázaný v tabulce, pak obsahuje 50 % korunového fondu českých dluhopisů a stejnou část dolarového globálního akciového fondu. Dolar od počátku roku vůči koruně posílil o téměř deset procent a to je pochopitelně na portfoliích znát. Kdo má dolar v portfoliu, je dnes usměvavým investorem.

Nyní již k uplynulému týdnu, kterému vládl už poněkolikáté americký dolar. Důvodem pro jeho růst byl páteční report z amerického trhu práce. Tamní ekonomika vytvořila mimo zemědělství v minulém měsíci 295 000 nových pracovních míst, když odhad očekával číslo o 60 000 míst nižší. A to vše při mrazivé zimě panující přinejmenším na východě kontinentu. Míra nezaměstnanosti poklesla z 5,7 % na 5,5 %. Mnozí komentátoři již dokonce hovoří o přirozené úrovni nezaměstnanosti. Uveřejněná čísla tak ukázala, že americká ekonomika se poměrně silně rozjíždí a zvýšila pravděpodobnost toho, že FED v roce 2015 zvýší úrokové sazby (zdraží USD) dříve a možná také více, než se čekalo.

3d successful business people presenting packs of moneyObr. 1: Vývoj amerického dolaru 2014-2015 (zdroj: StockCharts.com)

Závěrečná svíčka ukazující páteční vývoj hodnoty dolaru je dostatečně výmluvná. Trh tedy v reakci na čísla bezprostředně prezentoval názor, že ke zvýšení sazeb dojde dříve a možná ve větší míře, než se čekalo. Jak na to reagoval zbytek investičního světa?

3d successful business people presenting packs of moneyObr. 2: Vývoj amerického akciového indexu SP500 2014-2015 (zdroj: StockCharts.com)

Americké akcie v pátek prudce poklesly a dostaly se zpět do pásma mezi 1990 a 2090 body, kde se pohybovaly od počátku roku 2015.

3d successful business people presenting packs of moneyObr. 3: Vývoj hodnoty dlouhodobých US dluhopisů 2014-2015 (zdroj: StockCharts.com)

3d successful business people presenting packs of moneyObr. 4: Vývoj hodnoty dluhopisů s vysokým výnosem 2014-2015 (zdroj: StockCharts.com)

3d successful business people presenting packs of moneyObr. 5: Vývoj hodnoty dluhopisů emerging markets 2014-2015 (zdroj: StockCharts.com)

3d successful business people presenting packs of moneyObr. 6: Vývoj hodnoty US korporátních dluhopisů investičního ratingu 2014-2015 (zdroj: StockCharts.com)

3d successful business people presenting packs of moneyObr. 7: Vývoj hodnoty konvertibilních dluhopisů 2014-2015 (zdroj: StockCharts.com)

Výprodejem reagovaly také americké státní dluhopisy, dluhopisy emerging markets, korporátní, konvertibilní i dluhopisy s vysokým výnosem. Úkryt před armageddonem neposkytly ani komodity. Při prudce sílícím USD to ovšem není překvapení. Jejich pokles ale nebyl, s vyjímkou drahých kovů, nijak dramatický.

3d successful business people presenting packs of moneyObr. 8: Vývoj hodnoty zlata 2014-2015 (zdroj: StockCharts.com)

Před pátečním výprodejem se tedy nebylo kam schovat. Pokud říkáme, že jediné, čeho se trhy v blízké budoucnosti obávají, je dřívější a agresivnější zvýšení úrokových sazeb, pak nám pátek dal za pravdu.

Je to dnes příliš depresivní? Potřebujete nějaké pozitivní zprávy? Ovšem, těch je také dostatek.

1) Dlouhodobý růstový trend nebyl pátečním výprodejem (ani děním v uplynulém týdnu) nijak narušen

3d successful business people presenting packs of moneyObr. 9: Vývoj hodnoty indexu SP500 v uplynulých třech letech (zdroj: StockCharts.com)

Akcie se stále nacházejí v jasném růstovém trendu. Ceny jsou jak nad padesátidenním i nad 200 denním průměrem. „We still have no problems at all!“ Platí to jak pro americké, tak pro evropské akcie.

3d successful business people presenting packs of moneyObr. 10: Vývoj hodnoty evropského akciového indexu v uplynulých třech letech (zdroj: StockCharts.com)

2) S brzkým zvyšováním sazeb to nemusí být tak dramatické, jak to vypadá

Na rozdíl od prudké rekce trhu je reakce analytiků mnohem umírněnější. Podle CME Group se pravděpodobnost toho, že FED sáhne ke zvýšení sazeb již na svém červnovém zasedání, změnila jen nepatrně. Před vyhlášením čísel z trhu práce byla na 16 % a nyní po ohlášení silných čísel se zvýšila na 22 %. Toto číslo je navíc stále nižší, než měsíc starý odhad. Odhad výšky úrokových sazeb v lednu 2016 se stále točí kolem jednoho procenta. To nezní tak dramaticky, jak to na trhu v pátek vypadalo, co?

3) Inflace je stále nízká

K tomu, aby FED zvýšil sazby, sleduje dvě hlavní oblasti. Trh práce, odkud přišla silná čísla a také vývoj inflace. Zde už to, jak ukazuje další graf, na rychlé zvyšování nevypadá.

3d successful business people presenting packs of moneyObr.11: Vývoj inflace v USA 2007-2015 (zdroj: Federal reserve)

Oblíbeným indikátorem FEDu je PCE (Personal Consumtion Expenditures) a FED ji cíluje na tradiční dvě procenta. K této hodnotě se ale údaje o americké inflaci ani zdaleka neblíží. Navíc v pátek byly reportovány také průměrné hodinové výdělky Američanů a z jejich dlouhodobé stagnace na historicky nízkých úrovních je zřetelné, že zde stále není žádný dramatický tlak na růst mezd, který by mohl inflaci postrčit požadovaným směrem.

4) Odhady budoucích zisků US společností se poprvé po delší době mírně zvýšily

3d successful business people presenting packs of moneyObr. 12: Vývoj odhadů budoucích zisků indexu SP500 (zdroj: FactSet)

Situace tedy nemusí být tak dramatická, jak se z první části komentáře mohlo jevit.

3d successful business people presenting packs of moneyTabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

3d successful business people presenting packs of moneyTabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

3d successful business people presenting packs of moneyTabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce

Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…

12. 12. 2024 7 minut čtení

Výnosy

Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku

Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…

22. 11. 2024 6 minut čtení

Výnosy

Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?

Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…

6. 11. 2024 3 minuty čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.