Drobná nejistota korigovala trhy (Týden 50)

Akciové trhy v uplynulém týdnu povětšinou korigovaly svoje předchozí zisky a mírně klesaly. Důvodem pro tento vývoj je pravděpodobně to, že se trhům zdá čím dál tím jasnější, že do konce letošního roku se největší světová ekonomika toužebně očekávaného podpůrného balíčku ze strany politiků nedočká. Jednání mezi demokraty a republikány nikam výrazně nepokročilo a jednání mezi jejich špičkami prozatím není ani plánováno.

Proč to trhy tolik zajímá? S koncem roku končí platnost současných opatření a s nimi také dávek, které pobírá na základě PUA (Pandemic Unemployment Assistance) více než jedenáct milionů Američanů v nezaměstnanosti, a kromě toho také programu úlev na nájemném a odkladů splátek hypoték a studentských půjček. Pokud nedojde k dohodě o prodloužení pomoci, pak můžeme očekávat vlnu nesplácených nájmů a hypoték a dalších půjček v celé Americe. A to by byl pro ekonomiku skutečně velký problém. Ano, vím. Jsou to politici a v takovém případě si nemohou zřejmě nedovolit se nedohodnout. A dohody se tradičně dramaticky oznamují až za minutu dvanáct společně s fotkami usmívajících se politiků a palcovými titulky „We have deal!“ Přesto se jedná o náznak nejistoty a nejistotu prostě trhy nemají rády a tak na ni reagují. Dohoda je ovšem v ceně indexů již započtena. Trh je naceněn na optimální scénář: do konce roku prodloužení stávajícího podpůrného balíčku a opětovné plné otevření americké ekonomiky v průběhu jarních měsíců.

Z makroekonomických dat minulého týdne investory nepříjemně překvapilo vyšší než očekávané číslo mapující počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ten roste pravidelně již třetím týdnem a odpovídá tak opětovnému postupnému uzavíraní ekonomik v důsledku prudkého růstu dalších případů nemoci COVID-19 ve Spojených státech.

Hlavní makro událostí v Evropě bylo zasedání Evropské centrální banky (ECB). Evropští centrální bankéři se rozhodli napumpovat do své ekonomiky ještě více peněz, než tomu bylo dosud. Současný balík protipandemických opatření banka navýší o 500 miliard euro a dobu trvání svého programu prodloužila minimálně do března roku 2022.

Pohled na tržní sentiment ukazuje, že investoři se možných problémů a nedodržení optimálních scénářů budoucího vývoje na trzích nijak neobávají a vidí budoucnost v těch nejjasnějších barvách. Stejnou informaci bychom se dozvěděli také s poměrových grafů. Ty ukazují, že peníze proudí do akcií, a to konkrétně do dravějších akcií označovaných pojmem „high beta“ na úkor klidných akcií s nízkou volatilitou. Uvnitř preferované skupiny „high beta“ jsou pak úspěšnější akcie cyklického charakteru na úkor dlouhé měsíce bezkonkurenčních technologií. To potvrzuje také následující „mapa“ dění v posledním měsíci (zdroj: www.finviz.com), v níž najdeme vítěze především v sektorech financí, energií, zdravotnictví a průmyslu.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce

Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…

12. 12. 2024 7 minut čtení

Výnosy

Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku

Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…

22. 11. 2024 6 minut čtení

Výnosy

Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?

Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…

6. 11. 2024 3 minuty čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.