Evropa vs Amerika: jak dopadá souboj fundamentů?
Po letech žírných, přicházejí léta hubená. Rok 2015 byl z pohledu korunového investora poměrně plochý a to bylo zcela jistě zklamáním. Při hodnocení v měně konkrétních trhů, byly nejvýkonnější akcie evropské, zatímco výnosy dřívějšího zámořského suveréna se, nebýt dividendy, nacházely na nule.
Jak na tom ale byly fundamenty? Odpovídají pohyby akciových trhů tomu, co se odehrálo v ekonomikách? Pojďme se na to podívat.
Průmysl
První série grafů ukáže vývoj v průmyslovém sektoru v Evropě a ve Spojených státech.
Z grafů je patrné, že lépe si z tohoto pohledu vede náš kontinent. Evropský průmysl v roce 2015 na rozdíl od svých konkurentů silně rostl. Ve Spojených státech je bohužel vývoj zcela opačný. Tamní výrobní sektor se v závěrečném čtvrtletí roku 2015 dostal do kontrakce a někteří „zlí jazykové“ hovoří o mírné průmyslové recesi, které jsme aktuálně v USA svědky.
O situaci ve výrobním sektoru také vypovídá graf znázorňující využití výrobních kapacit v Evropě a USA.
I tady je evidentní, že tím dynamičtějším kontinentem je Evropa. Využití stávajících výrobních kapacit v USA poměrně strmě klesá. To by nemusel být dobrý signál.
Služby
Jaká je situace v nevýrobním sektoru?
Sektory služeb jsou v USA i v Evropě v kladných hodnotách a tudíž rostou. Nicméně zatímco evropský růst je stabilní, za mořem znamenalo poslední čtvrtletí obdobné zpomalení růstu, jaké jsme viděli u výrobního sektoru.
Trh práce
Míra nezaměstnanosti, jak ukazují oba grafy, v Evropě i ve Spojených státech v uplynulém roce výrazně poklesla, přičemž evropská křivka opět vypadá strměji, než ta americká, kde se již nezaměstnanost usadila poblíže dlouhodobých průměrů. Do takových čísel má Evropa ještě daleko.
Krátká exkurze do oblasti ekonomických fundamentů nám ukázala, že pokud se evropským akciím dařilo lépe než těm amerických, není na tom nic podivného. Evropské fundamenty mají vzestupný charakter, zatímco čísla ze zámoří spíše ukazují na stagnaci. Proto budeme i v dalších letech preferovat evropské akcie před těmi zámořskými.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?
Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…
Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů
V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…
MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory
„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.