FED zaskočil Wall Street (Týden 25)

Uplynulý týden po nějaké době opět přál bezpečným aktivům, byť to z počátku tak nevypadalo. Až do středy totiž na trzích nadále převládal poklidný optimismus založený na víře v rychlé oživení ve tvaru písmene V, které je již nějakou dobu analytiky z Wall Streetu favorizováno, a to i proti tomu, co o budoucnosti svých firem říkají samotní jejich kormidelníci.

Zvrat přineslo jednání centrálních bankéřů ve Spojených státech a jeho výstup v podobě tiskové konference. FED ponechal úrokové sazby na současné nulové úrovni a zároveň oznámil, že na této úrovni setrvají sazby s velkou pravděpodobností až do roku 2023. Zároveň guvernér FEDu Jerome Powell mírně opravil převládající optimismus stranou pracovního trhu, když prohlásil, že hodně ztracených pracovních míst nebude v blízké době pravděpodobně obnoveno. Takový scénář držící úrokové sazby u nuly další dva roky není úplně s v souladu s tím, jak věci vidí Wall Street a rychlým návratem ekonomiky na úroveň minulého roku. I proto se hodnoty většiny akciových indexů ve čtvrtek propadly o více jak pět procent.

O rozpojení reálné ekonomické situace v USA a hodnoty akciových indexů vypovídají poměrně jasně dva následující grafy.

První z nich ukazuje na jedné straně prudce rostoucí zásobu peněz v největší světové ekonomice a na straně druhé pak to, jak (i) peníze „vyrobené“ FEDem reálně v ekonomice proudí. Záměrem zvýšení zásoby peněz je zcela jistě rozproudit ekonomiku, graf ovšem ukazuje, že z pohledu rychlosti peněz se tato politika míjí účinkem a ekonomická aktivita nadále klesla.

Druhý z obrázků ukazuje vývoj akciového indexu SP500  a odhady ziskovosti firem v indexu sdružených. Zatímco se technologický index NASDAQ podíval minulý týden na své historické maximum, odhady ziskovosti firem nadále klesají. FEDem vyrobené peníze dost možná neproudí do rukou těch, kdo nakupují zboží a služby, ale opět spíše na Wall Stret…

O tom, jaká panuje na trzích euforie a vysoká očekávání svědčí následující graf z produkce investiční banky Citigroup.

Její modelový tržní sentiment se již v květnu propracoval na úrovně historicky značící euforii, které bývají pro investory většinou známkou toho, že se mají držet od nových velkých nákupů dál a vyčkat na opadnutí nadšení.

Rasově motivované nepokoje (nejen) ve Spojených státech nadále pokračují a ani to není pro vývoj na trzích zrovna příznivé. Navíc ve světle toho, co na ulicích zejména velkých měst probíhá, ztrácejí pozvolna republikáni pět měsíců před prezidentskými volbami půdu pod nohama.

Příchod demokrata do Bílého domu a ovládnutí senátu demokraty může mít značně negativní vliv na ziskovost korporátní sféry. Ať již půjde o demokraty proklamované zrušení Trumpových daňových výhod pro americké firmy, tak také zvyšování minimálních mezd, vždy to bude tlačit na hospodaření firem. Goldman –Sachs spočítal dopady Trumpovy případné prohry na další dvanáctiprocentní redukci již tak snížených korporátních zisků v roce 2021.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce

Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…

12. 12. 2024 7 minut čtení

Výnosy

Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku

Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…

22. 11. 2024 6 minut čtení

Výnosy

Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?

Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…

6. 11. 2024 3 minuty čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.