Hledáte brexitový lék na portfolia?

Drtivý propad britské libry, výprodej na globálních akciových trzích, silný pokles cen ropy a dalších komodit. Na druhé straně další růst ceny dluhopisů, bezpečných měn (USD a JPY), nebývale rychlý růst cen drahých kovů. To je součet jediné noci, v níž si Britové v referendu zvolili odchod z Evropské unie. Zpráva to byla zejména pro finanční trhy překvapivá, protože se...

Drtivý propad britské libry, výprodej na globálních akciových trzích, silný pokles cen ropy a dalších komodit. Na druhé straně další růst ceny dluhopisů, bezpečných měn (USD a JPY), nebývale rychlý růst cen drahých kovů. To je součet jediné noci, v níž si Britové v referendu zvolili odchod z Evropské unie. Zpráva to byla zejména pro finanční trhy překvapivá, protože se většina velkých bank a investičních společností domnívala, že pravděpodobnost takového výsledku britského referenda je jen málo pravděpodobná. Máme panikařit?  Pojďme se podívat, co se v noci ze čtvrtka na pátek stalo, a to strohou řečí čísel bez toho, abychom do trhů přenášeli jakékoli vnitřní emoce.  Jak tvrdý byl výprodej na akciových trzích?

Záleží na optice

Celosvětový akciový index MSCI World se v pátek propadl o 4,21 %. Nejvyšší jednodenní pokles v roce 2016 vypadá hrozivě.  Nejhůře byly postiženy evropské akcie, které za jediný den ztratily, měřeno indexem MSCI Europe, 5,12 %. Akcie ve Spojených státech oslabily v pátek téměř o 4 % a zkrátka nepřišly ani rozvíjející se trhy se ztrátou kolem 2,5 % za jediný den.

Méně dramatická je situace při pohledu z větší vzdálenosti. Ztráty indexů na týdenní bázi zdaleka nejsou tak dech beroucí, jak by se mohlo zdát. Celosvětový index klesnul jen o 1,31 %, Amerika je slabší o 1,63 % a Evropa a emerging markets jsou dokonce v mikroskopickém plusu!  Z tohoto pohledu se tedy nestalo nic mimořádného. Akciové trhy dělají to, co dělat mají. Kolísají. Z počátku týdne silně rostly, protože předvídaly pozitivní vyústění referenda. Po oznámení výsledků byla jejich očekávání smazána novou realitou. Nic mimořádného se tedy skutečně neděje. Alespoň prozatím.

Budoucnost je vždy nejistá

Běh věcí budoucích je nyní těžké a zřejmě nemožné přesně předvídat. To není jednoduchá alibistická fráze. Proč? Británie zřejmě odejde z EU. Zřejmě proto, že výsledky referenda jsou bez posvěcení britským parlamentem nezávazné. Hovoří se o novém referendu, i když jeho pravděpodobnost není nijak velká. Na druhé straně by to nebylo poprvé, co se prohrané referendum opakuje.

I pokud Británie skutečně odejde, lze tak učinit mnoha způsoby, které mohou mít na trh různé dopady. Bohužel takové rozhodnutí je zcela v rukou politických reprezentací. Pokud světu sdělí, že „se jedná o loučení dlouhodobých přátel a spojenců a odchod Británie bude v maximální možné míře plynulý a vedený se snahou co nejméně narušit současné politické a ekonomické vazby,“ bude reakce trhů určitě jiná, než když obě strany světu sdělí, že se budou snažit své protistraně rozvodové řízení co nejvíce „osladit a znepříjemnit.“  O tom, že centrální banky svoji pozitivní roli sehrají, nepochybuji. O tom, jak se zachovají politické reprezentace, zase až takové povědomí nemám.  Zde leží velká neznámá, na kterou odpoví až nejbližší budoucnost. První signály toho, jak se politické reprezentace chtějí k výsledkům referenda postavit, uvidíme v týdnu po skončení summitu EU.

Jak se bránit

1. Vyhlaste boj volatilitě

Již druhým rokem píšeme, že časy minimální volatility akciových trhů jsou již za námi a z hlediska minulých let mimořádná kolísavost rizikových aktiv se na trhy vrátí. Proto jsme ve svých výhledech uváděli omezení vlivu volatility na portfolia jako jeden z hlavních úkolů. Obranou proti ní pak měla být diverzifikace a směřování akciové složky portfolií směrem k fondům zaměřeným na nízkovolatilní akcie a k akciovým fondům s přívlastkem high dividend.  Ty skutečně plní svoji úlohu i nyní v bodě Brexitu. Schopnost akcií s nízkou volatilitou tlumit tržní otřesy je poměrně evidentní.

Brexit obr 12. Výnos je king

V honbě za výnosem a nižší kolísavostí portfolií mohou citelně pomoci také aktiva, která mají ve srovnání s ostatními nadále zajímavý výnos. Prostředí nízkých úrokových sazeb zcela jistě nadále přetrvá a díky britskému referendu tím spíše. Záporné sazby v ekonomice = téměř nulové sazby pevně úročených produktů = nízké výnosy dluhopisů… Z tohoto pohledu se jeví jako atraktivní akcie a akciové fondy zaměřené na high dividend strategie. Zatímco dividendový výnos klasického indexu MSCI World se pohybuje na hranici 2,73 %, výnos indexu MSCI World High Dividend je na 4,03 %. Zajímavé dividendové výnosy mají také další akciové indexy, které nejsou přímo spojeny s eurozónou. Například český akciový index se může pochlubit téměř sedmiprocentní dividendou a velice zajímavými poměrovými ukazateli. Hovořil o tom například také známý guru Mark Mobius.  Jak si vedly akcie s vysokým dividendovým výnosem?

Brexit obr 2Na poli výnosů mohou sehrát v tomto prostředí pozitivní úlohu také korporátní dluhopisy investičního stupně.

3. Diverzifikujte!

Že je to otřepaná knížecí rada. Možná? Ten, kdo měl před BREXITEM diverzifikované portfolio složené z nízkovolatilních a dividendových akcií, kombinované s dluhopisy a desetiprocentním podílem fyzického zlata, se bude při pohledu na své portfolio možná ptát: „Co že je to ten Brexit a kdy o tom vlastně hlasují?“

Brexit obr 3Portfolio s omezenou volatilitou je složeno z 50 % z akcií, 40% podíl v něm mají dluhopisy a 10 % je pak zastoupeno zlato. Jak je vidět, otázka o tom, kdy bude ten BREXIT investora s takovýmto portfoliem, je zcela oprávněná. A že by se takové portfolio historicky nemohlo osvědčit?

Brexit obr 44. Hledejte příležitosti a myslete dlouhodobě

Panické zprávy o nekonečném propadu britské libry mají i svoje pozitivní stránky. Slabá britská měna bude velkou oporou pro velké britské firmy generující své příjmy z exportu. Stejně tak, jak po finanční krizi tlačil slabý dolar americké exportéry a jejich zisky prudce nahoru, bude pravděpodobně působit i britská libra. Pokud tedy britské akcie, pak large caps a nikoli small caps. Kvalita vítězí nad kvantitou a export nade vším.

Na dlouhodobějších horizontech se podobné propady, které byly médii bezprostředně po jejich propuknutí považovány za katastrofy, jeví spíše jako sice viditelná, ale nikoli fatální zakolísání. Více než samotný BREXIT by mě trápila nadhodnocenost většiny akciových trhů spojená s viditelně drahými dluhopisy, jejichž třetina se na trhu obchoduje zcela bez uzardění se záporným výnosem. To už ale zase nejsou situace, které by trhy ještě nezažily a po nějaké době nevstřebaly.

Související články

Výnosy

Tři faktory přinesly investorům skvělý rok. Co bude rozhodovat letos?

Máme za sebou skvělý investiční rok, není-liž pravda? Akciové trhy nám nadělily více než dvacetiprocentní zhodnocení a nebyly v tom rozhodně samy. Svoji hodnotu zvyšovalo prakticky vše, na co se…

10. 1. 2025 6 minut čtení

Výnosy

Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce

Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…

12. 12. 2024 7 minut čtení

Výnosy

Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku

Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…

22. 11. 2024 6 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.