Index láme rekordy, těží však z defenzivních sektorů (Týden 22)

Právě skončený týden byl pro akciové trhy opět pozitivním obdobím. Zajímavého zhodnocení se dostalo většině vyspělých i rozvíjejících se trhů. Snad jen ten český mírně oslabil. Pro dluhopisové investory bylo uplynulých pět obchodních dnů spíše neutrálních. Americký index SP500 se po několika týdnech bojů prodral na historická maxima, což bylo investičními médii široce propagováno a oslavováno. Již méně...

Právě skončený týden byl pro akciové trhy opět pozitivním obdobím. Zajímavého zhodnocení se dostalo většině vyspělých i rozvíjejících se trhů. Snad jen ten český mírně oslabil. Pro dluhopisové investory bylo uplynulých pět obchodních dnů spíše neutrálních.

Americký index SP500 se po několika týdnech bojů prodral na historická maxima, což bylo investičními médii široce propagováno a oslavováno. Již méně pozitivní skutečností je to, že se na růstu indexu podílí stále nižší počet akciových titulů, a to navíc pocházejících zejména z defenzivních sektorů.

Graf ukazuje, že se na úspěšném útoku na dosavadní historická maxima angažovaly nejvíce defenzivní skupiny akcií patřící do škatulek „low volatility“ a „high dividend“, zatímco dravé růstové akcie „high beta“ byly spíše přítěží. Silně medializován je v USA také růst ziskovosti amerických firem, který se oproti loňskému roku zvýšil o 14,3 %. Nicméně „tržní roztleskávačky“ již nezmiňují to, že za poslední tři roky vzrostla ziskovost amerických společností jen o sedm procent, kdežto akciový index SP500 o plných 22 %, tedy více než trojnásobně oproti ziskům. A také nijak nekomentují skutečnost, že současná fantastická úroveň růstu je citelně nižší, než jaké byly jejich vlastní, jen rok staré, odhady.

Z makroekonomického pohledu bylo hlavní událostí uplynulého týdne zveřejnění zápisu z jednání FEDu. Členové výboru došli ve velké většině ke shodě na tom, že by měli pozdržet tempo růstu úrokových sazeb. Důvodem pro jejich rozhodnutí je jednak pomalejší tempo růstu US ekonomiky oproti původním předpokladům. Americká ekonomika totiž v prvním čtvrtletí letošního roku předvedla nejslabší výkon za poslední tři roky. Svoji úlohu v rozhodování může hrát také určitá nervozita ohledně pozice Donalda Trumpa a jeho aktivit spojených s nedávným odvoláním ředitele FBI Comeyho.

Evropská čísla jsou nadále velice optimistická. Index podnikatelské aktivity v Německu se vyhoupnul na svá nová historická maxima a dobré jsou také údaje o růstu evropského průmyslu a potažmo i nevýrobního sektoru. Průmyslový index roste nejrychleji za poslední šest let a i služby si drží velice solidní tempo.

V právě započatém týdnu se bude hlavní pozornost investorů soustředit na páteční čísla z amerického trhu práce, který zveřejní počet nových míst, který tamní ekonomika vytvořila mimo zemědělství, a také na míru zaměstnanosti a její strukturu. Zajímavá budou také konečná data o růstu průmyslového sektoru a sektoru služeb.

Podrobný komentář včetně porovnání eurových fondů zaměřených na korporátní dluhopisy najdete zde.

Související články

Výnosy

Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?

Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…

27. 3. 2025 10 minut čtení

Výnosy

Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů

V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…

20. 3. 2025 5 minut čtení

Výnosy

MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory

„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…

27. 2. 2025 5 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306