Investovat, nebo obchodovat? Rozhodněte se podle pro a proti
Být investorem, nebo traderem? Takovou otázku si klade většina těch, kteří se rozhodli zhodnotit své prostředky na finančních trzích. Co je výhodnější? Univerzální odpověď neexistuje. Oba přístupy jsou odlišné, mají svá pro i proti a nehodí se pro každého. Mimo jiné záleží na tom, do jaké míry je člověk ochotný riskovat, nakolik aktivně se chce zhodnocování peněz věnovat a také jaká panuje situace na trhu. Nikdo také neříká, že se z investora nemůže stát obchodník nebo naopak, rozhodně se ale vyplatí udělat si předem obrázek o tom, co tyto role obnášejí.
Trader je obchodník, kterého zajímají velmi krátkodobé až střednědobé investiční horizonty pohybující se zpravidla v rámci od několika minut, dnů či týdnů. Kromě klasických akcií a dluhopisů může pracovat také s různými deriváty, jako jsou například opce nebo komoditní futures kontrakty. To mu dává šanci na vyšší než obvyklý zisk, ale zároveň také vyšší riziko ztrát.
Investor má naopak vždy mnohem delší časový horizont – roky, ale spíše desetiletí. Tomu také odpovídá omezenější počet nástrojů. Investor spoléhá na obecnou schopnost trhů dlouhodobě růst. Ti obratnější a znalejší mohou hledat na trhu konkrétní podhodnocené firmy a nakupovat jejich akcie. Méně zkušení se pak dostávají do světa podílových fondů, kde si za určitý poplatek v podstatě najímají někoho, kdo provede výše zmíněnou práci za ně.
Na cenových grafech akciových indexů vidíme období, která byla zlatým dolem pro trpělivé investory a naproti tomu dlouhé časové úseky, ze kterých se radovali spíše aktivní obchodníci.
Obr. 1: Vývoj akciového indexu MSCI World v letech 1975-2016 (zdroj: Morningstar)
Období od roku 1975 do roku 2000 bylo rájem akciových investorů. Trh prakticky nepřetržitě a silně rostl. Výnosy z dlouhodobých investic se často pohybovaly nad dvaceti procenty p.a.
Od roku 2000 se ale akcie nacházejí ve zcela jiném módu. Během patnácti let jsme byli svědky několika prudkých propadů, které výrazně snížily výnosy velké části dlouhodobých investorů, naopak silně prospěly aktivním obchodníkům. Ti mohli vydělávat jak na růstu, tak také na poklesu. Silných trendů, které generovaly jejich zisky, si po roce 2000 užili do sytosti.
Před tím, než se člověk rozhodne, zda být traderem, nebo investorem by ale měl zvážit výhody a nevýhody obou „rolí“ a posoudit, jak jim odpovídají jeho osobní možnosti.
Výhody traderů proti investorům
– Traderovi je jedno, jestli trh roste, klesá, nebo jde do strany. Dobrý obchodník dokáže s různými instrumenty generovat zisk ve všech zmíněných situacích.
– Z toho vyplývá, že postrach investorů, několikaletý prudce klesající trh, traderovi nepřidělává žádné vrásky. Spíše naopak. Trader miluje silné trendy, na kterých může profitovat. Jejich směr je mu lhostejný.
– Trader se nespoléhá na to, co umí cizí lidé a nemusí se s nimi dělit o procenta ze své investice. Za své výsledky je zodpovědný sám, a o své zisky se tak nemusí s nikým, kromě státu ve formě daní, dělit.
Připadá vám aktivní obchodování atraktivnější než „pouhé“ investování? Zvažte nejprve nevýhody, které s sebou trading přináší a co naopak nabízí poklidný svět investorů.
Výhody investorů proti traderům
– Být traderem vyžaduje alespoň ze začátku čas! Lépe řečeno hodně času. Bez vzdělání a postupně získaných zkušeností to nefunguje. Ziskový trading předpokládá hodně studia, trpělivosti a sebevzdělávání, a to po mnoha stránkách. Nejde jen o obchodní strategie a jejich osvojení, ale také o vzdělávání v oborech podobných psychologii. Investice nic z toho nevyžadují. Investor nakoupí své akcie či dluhopisy a o jejich vývoj se zajímá spíše výjimečně.
– Trader se ve svých obchodech utkává s velkou mírou náhodnosti. Čím kratší horizont, tím více náhodných pohybů, které mohou jeho obchod zhatit. Stačí, aby do obchodu v jeho průběhu vstoupil opravdu velký hráč, který vychýlí cenu v opačném směru. Taková situace investora nezajímá. Ani si jí nevšimne. Trader kvůli ní ovšem může přijít o peníze. Pokud je chytrý, pak přijde jen o předem plánovanou částku, kterou si mohl dovolit ztratit.
– Součástí tradingu jsou ztráty! A je jich hodně. Každý si musí bez obalu přiznat, jak se zvládá s tak citlivou záležitostí vypořádat. Trader musí ztrátám přivyknout a na druhou stranu zase generovat zisky, které je ve výsledku překonají. Toto není jednoduché! Bez silné psychiky se v takovém byznysu neobejdete. Naopak pro dlouhodobého investora je ztráta spíše imaginární pojem. Může mít při svém počínání ztrátu nejvýše jednu a i ta je z pohledu statistiky navíc velice nepravděpodobná.
Vybrat si jednu z těchto rolí, nemusí být definitivním rozhodnutím, navíc se mohou i prolínat. Sám se nacházím na obou stranách barikády a jsem jak dlouhodobým investorem, tak také dlouholetým a už nějaký čas úspěšným traderem. Snad proto cítím, že trading skutečně není pro každého. Z téměř stočlenné komunity, která s námi před více jak deseti lety s tradingem začínala, jsme zůstali čtyři. Ze sta investorů, kteří tehdy vložili své peníze do trhů, jsou ziskoví všichni.
Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust
Článek vyšel v několika médiích
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Tři faktory přinesly investorům skvělý rok. Co bude rozhodovat letos?
Máme za sebou skvělý investiční rok, není-liž pravda? Akciové trhy nám nadělily více než dvacetiprocentní zhodnocení a nebyly v tom rozhodně samy. Svoji hodnotu zvyšovalo prakticky vše, na co se…
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.