Jak drahé je neinvestovat?(Týden 1)

Přestože byl právě skončený investiční rok 2020 plný dramatických událostí a pro majitele všech tříd investičních aktiv nebyl zrovna jednoduchý, potvrdil jednoznačně to, že když chce člověk alespoň udržet hodnotu svých úspor, pak má jedinou možnost: investovat. A to se prosím akciové trhy během jednoho měsíce propadly o pětatřicet procent a cena ropy s dodáním v květnu se dokonce ponořila hluboko do záporných hodnot. Přesto všechno přinesly v uplynulých dvanácti měsících investice do akcií, dluhopisů a některých komodit svým majitelům zajímavé zhodnocení.

Pojďme se ale nejprve podívat na výsledky těch, kteří se rozhodli neriskovat, neinvestovat a nechali své peníze „v moci“ klasických bankovních produktů. Na grafu je zobrazen vývoj inflace v České republice a je z něj patrné, že se v právě skončeném roce pohybovala v průměru kolem tří procent.

Přeloženo do češtiny to znamená, že „ležící“, neinvestované peníze v uplynulém roce na své hodnotě ztratily přibližně tři procenta. Všichni ti, kteří se spolehli na standardní, bezpečné finanční produkty, zakončili rok ve ztrátě přibližně tří procent. Bezpečí má v dnešním světě financí České republiky hodnotu mínus tří procent.

Zcela jiný pohled ukazuje rok 2020 ve světě těch, kteří měli své peníze investovány na akciových trzích. Jejich pohled na právě skončený rok ukazuje další graf.

Pro majitele akcií bylo uplynulých dvanáct měsíců úspěšným obdobím. Celosvětový akciový index jim přinesl téměř desetiprocentní zhodnocení (+9,9 %). Ti, kteří vsadili na Ameriku, se těší výdělku dvanáctiprocentnímu a nejlépe se v účtování minulého roku mají investoři do čínského akciového indexu, který zakončil rok se zhodnocením téměř dvaceti tří procent. Jediným ztrátovým akciovým trhem z našeho přehledu je ten domácí, Bohem zapomenutý český index. Inu pravidlo o diversifikaci platí i zde. Proč sázet jen na jednoho koně, když mohu vsadit hned na několik najednou?

Budeme-li brát za bernou minci celosvětový index s desetiprocentním zhodnocením, pak se nůžky mezi investory a těmi ostatními v letošním roce rozevřeli o třináct procent. Desetiprocentní zisk, oproti tříprocentní ztrátě… Kdyby šlo jen o ten jeden rok, může to být ještě okay. Jeden rok může dopadnout jakkoli. Pohled na historii, kterou zobrazuje první z grafů, graf inflace, je už ovšem o něco dramatičtější. Každoroční cena „bezpečí“ za peníze uložené na běžném účtu se pohybuje v průměru kolem dvouprocentní ztráty. Z takto uložených 100 000 korun vyprodukovalo bezpečí celkovou hodnotu o patnáct procent nižší. Peníze uložené za stejnou dobu do celosvětového akciového indexu přinesly zhodnocení blížící se dvěma stům procent. Rozdíl skutečně propastný, co myslíte?

Jasně, ale v té době nebyly žádné krize! Je třeba se podívat na delší horizont! Dobrá. Vraťme se do roku 2000. Přesně na začátek první krize tohoto tisíciletí, kterou charakterizovalo prasknutí internetové bubliny. A hned za osm let nás bude čekat hypoteční krize a na konci našeho období ještě třetí krize – koronavirová. To je už dostatek krizí.

Míra inflace (znehodnocení peněz) byla v průměru o něco vyšší než v současnosti. Přinášela majitelům peněz roční ztrátu kolem tří procent. A jak na tom byli a jsou ti, kteří měli zainvestováno?

Svět je, jak je vidno z grafu, proměnlivý. Ti, kteří měli své prostředky uloženy v českém akciovém trhu, se mohou i přes problémy našeho domácího indexu v posledních letech těšit zhodnocení přibližně patnácti procent ročně. Ke kladnému výsledku se dopracovaly za období proložené třemi globálními krizemi všechny indexy. Zatímco bezrizikové produkty se pohybují ve ztrátě. Investovat nebo neinvestovat. Zisk nebo ztráta… tak je to jednoduché.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce

Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…

12. 12. 2024 7 minut čtení

Výnosy

Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku

Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…

22. 11. 2024 6 minut čtení

Výnosy

Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?

Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…

6. 11. 2024 3 minuty čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.