Jak si stojí Evropa?
Dnes se v našem investičním rozhledu podíváme přímo domů, do Evropy. Budeme struční a necháme mluvit grafy.
Obr. 1: Vývoj akciového indexu MSCI Euro v posledních deseti letech (zdroj: Morningstar)
Evropský akciový trh se od roku 2009 nachází v rostoucím trendu a aktuálně dosahuje čtyřletého vrcholu. Hodnoty jsou však, na rozdíl od akcií ve Spojených státech, stále ještě daleko od svých historických maxim. I proto vidíme v evropských akciích vyšší potenciál než v USA.
Obr. 2: Meziroční vývoj HDP eurozóny v posledních deseti letech (zdroj: www.tradingeconomics.com )
Za posledních deset let prodělala evropská ekonomika dvě období recese. Tedy období, kdy byl meziroční růst hrubého domácího produktu záporný po více jak dvě období. Současný optimismus ohledně evropských aktiv pramení z toho, že má tato statistika již nějakou dobu vzestupný trend a poslední ohlášené číslo už hovoří o meziročním růstu evropské ekonomiky o půl procenta.
Obr. 3: Vývoj průmyslu eurozóny od roku 2007 po současnost (zdroj: www.tradingeconomics.com )
I situace v evropském průmyslu se postupně zlepšuje. Graf zobrazuje hodnoty indexu Manufacturing PMI. Ten je často považován také za předstihový indikátor budoucího vývoje ekonomiky. Hodnoty vyšší než padesát hovoří o růstu průmyslu v daném období. Pokud se ohlášené číslo nachází pod padesátkou, pak se jedná o kontrakci. I tady je patrná rostoucí tendence evropského průmyslu v posledním roce.
Obr. 4: Využití výrobních kapacit v eurozóně v posledních deseti letech (zdroj: www.tradingeconomics.com )
Stejnou řečí hovoří také vývoj využití výrobních kapacit v eurozóně, mající ve zkoumaném období podobně rostoucí trajektorii. Znamená to, že stávající kapacity jsou využívány mnohem více, a to je pro zpracovatelský sektor dobrým znamením.
Obr. 5: Vývoj sektoru služeb eurozóny od roku 2007 po současnost (zdroj: www.tradingeconomics.com )
Lepší se také situace v sektoru služeb, byť zde není zatím růst tak přesvědčivý jako v průmyslu. Graf zobrazuje hodnoty indexu Services PMI. Hodnoty vyšší než padesát hovoří o růstu průmyslu v daném období. Pokud se ohlášené číslo nachází pod padesátkou, pak se jedná o kontrakci.
Obr. 6: Míra inflace v eurozóně v posledních deseti letech (zdroj: www.tradingeconomics.com )
Problémem eurozóny je nyní rychle se snižující míra inflace a s ní spojená deflační hrozba. Ta by s sebou mohla přinést opětovné zpomalení ekonomiky skrze nižší růst ziskovosti podniků a negativní dopad na trh práce. Evropská centrální banka považuje inflaci za hrozbu, nicméně prozatím se rozhodla vyčkat na další vývoj dat. Pokud se trend potvrdí, může jednat. Například snížit úrokové sazby na nulu nebo přijít s evropskou obdobou kvantitativního uvolňování.
Obr. 7: Míra nezaměstnanosti v eurozóně v posledních deseti letech (zdroj: www.tradingeconomics.com )
Dalším problémem eurozóny je stále vysoká míra nezaměstnanosti, která je na rozdíl od Spojených států blízko rekordních hodnot. Ještě horší statistika je mezi mladými lidmi, a to je situace, kterou bude muset Unie řešit. S vysokou nezaměstnaností klesá také míra úspor domácností, a to by mohl být problém.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?
Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…
Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů
V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…
MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory
„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.