Jak si vedou námi přednastavená investiční portfolia?
Již nějakou dobu mohou poradci vybírat z námi přednastavených investičních portfolií, která jsme sestavili ve spolupráci se společností Atlantik FT. Ze zkušenosti víme, že po nich sahají i ostřílení investiční pardálové. Proč tomu tak je a jak si vedou?
Jednoduchost a široký zásah
Poradci při využití přednastavených portfolií odpadá „trápení“ s výběrem fondů a nastavením vah mezi jednotlivými instrumenty, zároveň získá solidně diverzifikovaná portfolia. Konkrétněji: minimální investice je pět set korun a je rozložena do pěti vybraných fondů různých správcovských společností, což je věc pravděpodobně zcela ojedinělá. Produkt je tedy vhodný prakticky pro všechny typy investic chtivých klientů.
Při pohledu na konkrétní složení portfolií narazíte na vybrané fondy společností Templeton, BNP Paribas, ING, C-Quadrat, Raiffeisen a J&T bank. Přenastavená portfolia pokrývají pochopitelně všechny rizikové profily od konzervativního po agresivní a je možno je volit buď jako portfolia denominovaná čistě v české koruně, nebo také jako portfolia multiměnová. Tento produkt je také možno sjednávat pro jednorázové investice.
Výkonnost a nízká volatilita
Při sestavování jsme kromě výkonnosti fondů dbali také na to, jak se jednotlivé fondy případně mohou chovat v obdobích, kdy se trhu nedaří. Z tohoto důvodu se může složení zejména dynamičtějších typů portfolií jevit poněkud defenzivněji, než u jiných produktů. To vše má svoje opodstatnění v naší analýze možného budoucího vývoje dynamicky laděných aktiv. Každé portfolio, včetně konzervativního, také obsahuje komoditní složku, jakožto ochranu proti případné inflaci. Cílem takové skladby bylo přinést investorům maximální výsledek s nejnižší kolísavostí hodnoty jejich investice.
Následující tabulka ukazuje porovnání hlavních charakteristik jednotlivých typů portfolií v dosavadní tříleté historii portfolia.
Tabulka 1: Charakteristiky portfolií (zdroj Morningstar)
Z tabulky je patrné, že přednastavená portfolia v uplynulých třech letech námi stanovený cíl plnila a přinesla klientům při velice nízké inflaci zajímavé reálné zhodnocení jejich prostředků. Ukazatel beta měří kolísavost hodnoty portfolia oproti čistě akciovému indexu a vypovídá o jeho závislosti na takovém indexu a diverzifikaci. O tom svědčí také velikosti maximálních poklesů hodnoty investice v průběhu existence produktu. Kladný Sharpeův poměr značí fakt, že portfolio dokázalo v minulých letech vydělat více, než by odpovídalo jeho stanovené rizikové kategorii.
Rádi byste klientům sjednali námi přednastavená portfolia?
Mezi hlavní výhody našich portfolií patří:
- portfolia připravená odborníky na základě jejich analýzy možného vývoje
- za minimální investici 500 Kč získá investor portfolio dobře diverzifikované mezi akcie, dluhopisy, komodity a peněžní trh
- v portfoliích obsaženy vybrané fondy několika správcovských společností
- i dynamičtější portfolia dosahují historicky velmi dobré výkonnosti při nižší volatilitě (kolísavosti) jejich hodnoty.
Spolupracující poradci naleznou přednastavená portfolia výhradně v softwaru BT Invest.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.