Jaké tituly preferovat? (Týden 19)

Akciové trhy v uplynulém týdnu pokračovaly v růstu, když ztráty zpočátku týdne hravě vygumovalo čtvrteční a páteční obchodování, které posunulo americké indexy na nová historická maxima.

Z tohoto scénáře se vymykají pouze donedávna neohrožené americké růstové indexy, které na svých hodnotách naopak výrazně ztrácely. Peníze investorů tak opouštějí většinu technologických gigantů a proudí do oproti nim nudných hodnotových a cyklických sektorů. Tato rotace probíhá na trzích již nějakou dobu a její oprávněnost potvrzuje i právě probíhající výsledková sezóna. Připojený poměrový graf znázorňuje právě vývoj mezi hodnotovými a růstovými akciemi.

Obr. 1: Peníze investorů proudí od konce loňského roku směrem k hodnotě (zdroj. Stockcharts.com)

Své výsledky oznámilo již téměř devadesát procent firem sdružených v indexu SP500. Míra, v níž společnosti překonávaly očekávání analytiků je v porovnání s historií vysoce nadprůměrná. To, co je ovšem zřejmě nejdůležitější zprávou, kterou nám výsledková sezóna předala, je potvrzení oprávněnosti již zmíněné rotace z růstových titulů do titulů hodnotových a cyklických. Důkaz? Jasná většina pozitivních překvapení a růstu ziskovosti pochází právě z hodnotového a cyklického sektoru, na úkor akcií růstových. I proto mám dojem, že by investoři měli nadále ve svých portfoliích preferovat hodnotové a cyklické akcie na úrok růstu.

Obr. 2: Vývoj SP-500 (candles) a technologického NASDAQu (čára) v posledních dvou měsících (zdroj. Stockcharts.com)

Z makroekonomických dat uplynulého týdne se investoři a obchodníci zajímali především o data z trhu práce, která je tentokrát nepotěšila. Největší světová ekonomika vytvořila v uplynulém období pouze 266 tisíc nových pracovních míst oproti odhadovanému počtu blízkému k jednomu milionu. Oproti minulému měsíci a také navzdory odhadům vzrostla také míra nezaměstnanosti ve Spojených státech na aktuálních 6,1 procenta. Jediným pozitivním číslem z trhu práce tak minulý týden zůstal nižší než očekávaný počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Data oznámená v pátek však trhy přivítaly silným růstem, a tak se zdá, že jsme opět v časech, kdy je tou nejlepší zprávou zpráva špatná, protože slabší ekonomika znamená více času a prostoru pro další stimuly, a tudíž další pohyb akciových trhů směrem vzhůru.

Mimořádně dobrý týden opět zaznamenaly komodity, jejichž ceny pokračují v prudkém růstu, který může předznamenávat budoucí inflaci. Tlak na výrobních vstupech se s určitým zpožděním promítne do spotřebitelských cen a následně můžeme být svědky tlaku na růst mezd. I proto mohou být komodity dobrou součástí investičních portfolií.

Tab 1: Vývoj hlavních komodit v posledním roce (zdroj. Morningstar)

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Tři faktory přinesly investorům skvělý rok. Co bude rozhodovat letos?

Máme za sebou skvělý investiční rok, není-liž pravda? Akciové trhy nám nadělily více než dvacetiprocentní zhodnocení a nebyly v tom rozhodně samy. Svoji hodnotu zvyšovalo prakticky vše, na co se…

10. 1. 2025 6 minut čtení

Výnosy

Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce

Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…

12. 12. 2024 7 minut čtení

Výnosy

Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku

Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…

22. 11. 2024 6 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306