Jaký vliv bude mít oslabení juanu? (Týden 33)
Hlavní událostí uplynulého týdne byla bezesporu akce čínské centrální banky. Ta překvapivě rozhodla o prvním snížení hodnoty čínského juanu od roku 1994. Důvodem pro toto jednání je evidentně zpomalující čínská ekonomika a konkrétním impulsem pro akci centrálních bankéřů byl červencový pokles čínského exportu. Přidáme-li skutečnost, že Čína za necelý rok již čtyřikrát snížila úrokové sazby, můžeme konstatovat, že asijská velmoc si je svých problémů vědoma. A podle tržní reakce je patrné, že si nebezpečí jsou vědomy také finanční trhy. Osobně nevidím v samotném v poklesu juanu žádnou dramatickou událost. Za poslední rok se hodnota čínské měny oproti dolaru snížila o čtyři procenta. Pohled na velkou většinu ostatních měn říká, že se jedná o znehodnocení minimální.
Obr. 1: vývoj světových měn oproti USD v posledním roce (zdroj: CNN)
To, co mě ovšem mírně znervózňuje, jsou souvislosti. Již zmíněné zlevnění hodnoty juanu v roce 1994 spojené se zvyšováním sazeb ve Spojených státech bylo jednou z příčin krize emerging markets v roce 1997. A podobnou situaci tu máme i nyní. Čína tlačí svoji měnu dolů a FEDu výrazně změnil svoji rétoriku ve prospěch započetí procesu normalizace (tedy zvyšování) úrokových sazeb.
V těchto souvislostech není překvapivé, že americký dolar v uplynulém týdnu poklesl. Obavy o stav čínské ekonomiky v očích investorů snížily šance toho, že ke zvýšení sazeb dojde již na nejbližším zasedání. Tím více, že projevy guvernérů Fischera a Lockharta nepřinesly žádné další překvapivé informace.
Sledovaným údajem byla také statistika o vývoji evropského HDP. Podle předběžného odhadu rostla ekonomika našeho kontinentu mezikvartálně o 0,3 % a hodnota meziroční růstu je na úrovni 1,2 %. Oznámené číslo bylo mírně horší, než analytické odhady očekávající růst o desetinu procenta vyšší. Mírně nižší oznámené číslo zcela jistě nebude mít na trhy zásadní vliv.
V právě započatém týdnu budeme v úterý sledovat zápis z jednání amerických centrálních bankéřů, který může přinést hlubší pohled na to, jak se jednotliví členové rady dívají na možné zářijové zvyšování sazeb. Ve stejný den vyjdou také údaje o míře inflace v USA. Z Evropy a Číny přijdou předběžné údaje o stavu tamního průmyslového sektoru.
Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)
Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.
Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)
Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.