Jsou americké akcie drahé?
Říkají nám to prakticky všechny používané poměrové ukazatele. Klasický poměr aktuální ceny k ziskům dosaženým firmami sdruženými v indexu SP500 v posledním roce je 19,3. Pokud by si tedy investor koupil firmu se ziskovostí rovnou ziskům amerických firem, pak by se mu jeho vstupní náklady z dosažených zisků vrátily přibližně za dvacet let. Historický průměr tohoto ukazatele je 14,6. Shillerův poměr ceny k průměrným dosahovaným ziskům v posledních deseti letech je na úrovni 26. Průměrná hodnota je 15, tedy sedmdesát procent nad historicky průměrnou hodnotou. Proč tedy proboha ještě někdo ty americké akcie kupuje?
Cena čehokoli na trhu je výsledkem nabídky a poptávky. Pokud US akcie od počátku roku 2013 zhodnotily o téměř 40 procent, pak po nich musí být poptávka zcela mimořádná. Odpověď je navýsost pragmatická. Má souvislost s budoucím vývojem úrokových sazeb, od kterých se odvíjí také očekávané budoucí výnosy bezpečných produktů, jako jsou spořicí účty nebo státních dluhopisy. Klíčovou otázkou pro investory do amerických akcií tedy je: Bude mi moje rizikověji orientovaná investice i nadále přinášet vyšší výnos, než pokud své prostředky vložím do bezpečných aktiv?
Americká ekonomika šlape
Jaká je situace ohledně amerických akcií nyní? Ekonomika Spojených států se úspěšně rozjela. Svědčí o tom čísla, která pravidelně překonávají očekávání. Tamní centrální banka prakticky ukončila kvantitativní uvolňování a začíná již poměrně nahlas uvažovat o pozvolném zvyšování úrokových sazeb. S těmi by měly růst také výnosy bezpečných aktiv. Tržní očekávání tempa tohoto zvyšování je poměrně nízké a hovoří pro budoucí desetiletí o hodnotách, které by mohly zvýšit výnosy bezpečných aktiv na úroveň kolem dvou procent. Bude tedy investice do amerických akcií přinášet vyšší reálný výnos, než ona dvě procenta ročně?
O předraženosti akcií rozhodne budoucí ziskovost amerických firem
Jádro pudla je skryto v budoucí ziskovosti amerických firem. Ta v posledních dvou desetiletích, jak ukazuje graf, raketově rostla.
Obr. 1: Zisk na akcii akciového indexu SP500 v období 1962-2015 (zdroj: Standard and Poors)
Zatímco v období let 1961-1992 byl reálný růst ziskovosti amerických firem prakticky nulový, od roku 1992 do současnosti ziskovost těchto firem raketově roste. Ze čtyřiceti dolarů na akcii vyletěla až na současných 105 (závěrečná hodnota grafu je znázorněním odhadu zisků pro rok 2015). Prudký růst ceny akcií za sebou tedy skrývá silný růst ziskovosti a to je dobrý podpůrný argument. Bude ale tento růst trvat i nadále tak, aby majitelům akcií přinášel i v budoucnu vyšší výnos než bude výnos z bezpečných aktiv? A co stojí za tímto růstem zisků přepočtených na jednu akcii? Není to třeba jenom inflace, kdy za stejné množství zboží utržím nominálně více peněz a to při stejném počtu akcií vede automaticky k vyššímu číslu?
Obr. 2: Ziskové marže firem z indexu SP500 v období 1962-2014 (zdroj: Federal Reserve)
Naštěstí tomu tak nebylo a za růstem zisku přepočteného na jednu akcii jsou od roku 1992 zvyšující se ziskové marže.
Oprávněnost investice do amerických akcií tak z mého pohledu závisí na tom, zda se podaří dlouhodobě zvyšovat nebo alespoň udržovat ziskové marže na stejné úrovni. Pokud ano, pak může být současná hodnota poměrových ukazatelů jednoduše odůvodnitelná a není nutně pro další růst akcií v USA překážkou. Pokud ne, potom nemusí být budoucnost majitelů amerických akcií nijak růžová. Klesající ziskové marže nebudou dostatečným argumentem pro vysoké hodnoty poměrových ukazatelů a trh se ukáže jako drahý. Takový trh potom velmi pravděpodobně nebude přinášet výnosy, na které byli investoři zvyklí. Očekávání nižšího než dvouprocentního ročního výnosu pak pošle jejich prostředky z akciového trhu a přemístí je směrem ven ze Spojených států, nebo na bezpečnější produkty.
Jak to tedy vlastně bude?
Jaká je budoucnost ziskových marží netuším. Křišťálovou kouli mám již několik let v opravě, ale vím, že na tuto otázku si musí každý odpovědět sám. Už proto, že se jedná o jeho vlastní prostředky, které je ochoten do investice vložit a jeho vlastní očekávání, která jsou s ní spojená. Jen bych snad poradil, aby se v tomto případě nejednalo o očekávání přehnaná. Neexistují přece jenom akcie americké…
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.