Jsou technologické akcie už přes čáru? (Týden 30)
Pokud bych si měl vsadit, pak bych byl na straně těch, kteří se domnívají, že budeme hranici historických maxim přinejmenším atakovat.
Pravděpodobně jediným „překvapením“ týdne bylo odvrácení (zřejmě dočasné) obchodníků od zjevně předražených technologických titulů, které v uplynulém týdnu naopak ztrácely. Kromě často nesmyslné valuace (P/E ratio Amazonu přesahuje číslo 150 a například akcie Zoom Video Communication mají P/E blízké hodnotě 1500) sehrálo zřejmě roli také to, že „jeden z velikých“, společnost Netflix (P/E 84,75), ohlásila výsledky, které nesplnily očekávání. A tak na pokraj posledního obranného valu dovedl index opětovný příklon k několik let zcela opomíjeným hodnotovým akciím. Ty se na rozdíl od technologických vůdců prozatím obchodují na směšně nízkých poměrech P/E. Příkladem mohou být bankovní akcie (JP Morgan P/E 11,39) nebo akcie ze spotřebitelského sektoru, případně průmyslu. Osobně si jen těžko dovedu představit oživení, o němž se často mluví bez toho, aby na něm participovaly bankovní akcie, které bývají právě v dobách konce krize lídry trhu.
Logika trhu tedy nadále počítá se scénářem, v němž bude pokračovat omezení ekonomik v důsledku pandemie nemoci COVID-19, v níž se bude dařit firmám, které nabízejí podporu pro život mezi čtyřmi stěnami na úkor reálných společností, jejichž tržby by měly prodloužením karantén citelně utrpět. Otázkou je, zda není aktuální ohodnocení technologií přece jenom už přes čáru. Dlouhodobější investor by neměl zřejmě vnímat akciové trhy pouze pohledem na graf a poměrové ohodnocení indexu. Měl by se více zajímat o jednotlivé tituly v možná dnes opomíjených sektorech vyznačující se poměrně stabilní ziskovostí a aktuálním nezájmem trhu.
Trhem nadále pohybují zprávy ohledně možného nalezení vakcíny proti výše zmíněné nemoci. Naposledy to byly zprávy o nadějích spojených s pokrokem vakcíny společnosti Astra Zeneca, u níž to vypadá, že by mohla v těle vytvářet trvalejší protilátky. Každá dobrá zpráva budiž pochválena, ale… Přesto nelze čekat, že bychom se dočkali schválené a otestované vakcíny dříve než ve druhé polovině příštího roku. Potvrzuje to i následující graf právě pro produkt, o kterém je řeč. Konec finální třetí fáze je spojován právě s tímto časovým horizontem. A ostatní vakcíny na tom nejsou lépe. (viz.link)
Zdroj: Vaccine Centre at the London School of Hygiene & Tropical Medicine
V rámci výsledkové sezóny ve Spojených státech oznámila své výsledky hospodaření za minulý kvartál necelá desetina firem sdružených do indexu SP500. Ze zveřejněných výsledků vyplývá, že se zisky firem propadly meziročně o 44 procent, tedy prakticky tak, jak analytici předvídali. Znepokojující je zřejmě to, že se ohlašující firmy vesměs vyhýbají tomu, aby publikovaly svoje predikce a náhledy na výkonnost jejich firmy v příštím kvartálu. Ten považují za mimořádně nejasný, a tak lze zřejmě úspěšně nevnímat budoucí zisky, s nimiž kalkulují na Wall streetu. Když ani sama firma netuší, nepředpokládám, že by tušili v té úzké uličce kdesi dole na Manhattanu.
Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.