Kam zamíří sazby v Evropě a USA? (Týden 9)

Máme za sebou z hlediska ohlášených makrodat poměrně chudý týden. Mimořádně důležitých statistik bylo skutečně poskrovnu. Ve Spojených státech výrazně potěšily objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které po prudkém poklesu v minulém měsíci naopak silně rostly. To by mohlo znamenat určitou úlevu v americkém průmyslovém sektoru, který se již nějakou dobu nachází ve stadiu kontrakce. Naopak horší než očekávané údaje...

Máme za sebou z hlediska ohlášených makrodat poměrně chudý týden. Mimořádně důležitých statistik bylo skutečně poskrovnu. Ve Spojených státech výrazně potěšily objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které po prudkém poklesu v minulém měsíci naopak silně rostly. To by mohlo znamenat určitou úlevu v americkém průmyslovém sektoru, který se již nějakou dobu nachází ve stadiu kontrakce. Naopak horší než očekávané údaje přišly od amerických spotřebitelů. V posledních letech vždy „spolehlivá“ data v uplynulém týdnu selhala. Spotřebitelská důvěra se v uplynulém měsíci pohybovala výrazně níže, než kam směřovaly odhady oslovených analytiků. Vyšší, než očekávané hodnoty o příjmech a osobní spotřebě pak mohou být předzvěstí toho, že to s inflací ve Spojených státech nemusí být zase tak špatné a FED se může na nadcházejících schůzích opět vážně zabývat otázkou zvyšování sazeb. Zpráva pozitivní pro dolar a mírně negativní pro ceny dluhopisů. Růst inflace v USA, který naznačuje i následující graf, by pak mohl být určitou oporou i pro ceny zlata a dalších komodit.

Tydenni komentar 9 2016 obr 1V Evropě je situace odlišná. Zdejší centrální banka se bude na svém březnovém zasedání zabývat možnými opatřeními na podporu ekonomického růstu a obecně se předpokládá, že výsledkem jejího jednání bude další snížení depozitní sazby a rozšíření programu kvantitativního uvolňování. To bude podporou pro ceny dluhových aktiv denominovaných ve společné evropské měně a podporou pro akciové trhy. Je ovšem pravdou, že ohlášené zásahy a gesta centrálních bank již nemají tu sílu, kterou měly před několika málo lety. Přehnaně nadšenou reakci tak nečekám.

Pokud byl uplynulý týden na data chudý, bude ten právě začínající pravým opakem. Konečné údaje o vývoji v sektorech průmyslu a služeb v USA, Evropě a Číně, statistiky z amerického trhu práce a průměrné hodinové mzdě budou mít sílu s trhem opět silně pohnout. Na to, jestli se bude jednat o reakci pozitivní, nebo opačnou si ale budeme muset počkat.

Tydenni komentar 9 2016 tab 1

Související články

Výnosy

Tři faktory přinesly investorům skvělý rok. Co bude rozhodovat letos?

Máme za sebou skvělý investiční rok, není-liž pravda? Akciové trhy nám nadělily více než dvacetiprocentní zhodnocení a nebyly v tom rozhodně samy. Svoji hodnotu zvyšovalo prakticky vše, na co se…

10. 1. 2025 6 minut čtení

Výnosy

Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce

Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…

12. 12. 2024 7 minut čtení

Výnosy

Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku

Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…

22. 11. 2024 6 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.