Každá zpráva dobrá zpráva (Týden 31)
Že jsme zpátky v „happy days“, jsem psal nedávno. Co to znamená? Opět platí pravidla, která jsme mohli vidět v letech 2010 – 2013, kdy akciové trhy nezřízeně rostly. Tato pravidla leze shrnout do tří rovnic:
Dobrá zpráva = dobrá zpráva (to je přece logické a jasné!)
Špatná zpráva = dobrá zpráva (centrální banka bude nadále trhy stimulovat a podporovat!)
Mimořádně špatná zpráva = ještě lepší zpráva (centrální banka pravděpodobně svoje stimuly ještě navýší!)
Právě posledního pravidla jsme byli svědky minulý týden. Říci, že v pátek oznámená data a růstu HDP ve Spojených státech zklamala, by bylo velice mírné vyjádření. Z odhadovaného růstu největší světové ekonomiky o 2,6 procenta bylo ohlášeno číslo ani ne poloviční. To je pochopitelně mimořádně špatná zpráva. Hlavní americký akciový trh však po ohlášení výsledného údaje poměrně silně posílil a intradenně dosáhl na svá historická maxima.
US akciový trh útočí na historická maxima i přes to, že právě probíhající výsledková sezóna vydává přinejmenším rozporuplná čísla. Ziskovost firem je v porovnání se stejným obdobím loňského roku opět nižší a poměrně rychle klesají i odhady ziskovosti v budoucnosti.
Zatímco na konci června se odhad zisku firem sdružených v indexu SP500 pohyboval na hranici 89,79 USD na akcii, jen o měsíc později je tento odhad téměř o tři procenta níže. Stejně tak odhady ziskovosti pro nejbližší dva kvartály. Pokud akciový index nadále roste, pak je to na úkor dalšího navyšování z historického pohledu již tak mimořádně vysoké valuace. To není pro dlouhodobé investory dobrá zpráva. Obchodníkům s kratším horizontem to ovšem může být jedno. Jejich trumfem jsou centrální banky, které jsou růstu akcií dlouhodobě nápomocny.
Otázkou ovšem je, zda jsou centrální banky připraveny vyslyšet volání trhů po vyšších stimulacích. Přinejmenším jejich poslední mítingy očekávání na ně kladená nevyslyšely. Americký FED byl ve svém výhledu o něco optimističtější než minule a ponechal tak ve hře možné zvýšení sazeb na nejbližší zářijové schůzi. Bank of England a Evropská centrální banka na svých jednáních tváří v tvář BREXITu nijak nenavýšily současná podpůrná opatření a mnohem vyšší očekávání měli investoři po vítězství dosavadního premiéra Abeho také od jednání Bank of Japan.
Právě započatý týden bude plný důležitých makrodat ze všech koutů světa. Dozvíme se čísla z výrobního i nevýrobního sektoru jak v Evropě, tak v USA a Číně, v hledáčku investorů bude inflace a zlatým hřebem pak budou v pátek statistiky z amerického trhu práce.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?
Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…
Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů
V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…
MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory
„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.