Kdo jsou vítězové a poražení minulého týdne? (Týden 48)
Máme za sebou nejednoznačný týden, v němž jsme byli svědky jak špatných, tak také dobrých zpráv. Špatnou zprávy získaly trhy opět z Číny, kde tamní státní orgány započaly vyšetřování některých brokerských domů, což znamenalo prudký pokles čínského akciového indexu, kde hrají finanční společnosti poměrně velkou roli. Výsledkem byl téměř šestiprocentní jednodenní propad. Ti, kteří ukazují na Čínu jako na zdroj blížícího se kolapsu, opět zajásali. Realisté ovšem zůstávají v klidu. A pragmatici jsou nadále v párovém obchodu, kde preferují čínské akcie zaměřené na spotřebitelský sektor (nová ekonomika) na úkor čínských akcií „staré ekonomiky“. A tato poměrně bezpečná strategie jim za jejich klid přináší dobré, více jak dvacetiprocentní zhodnocení za osm měsíců. (graf zdroj: stockcharts.com).
Dobré zprávy přišly z našeho kontinentu. Evropské akcie z technického pohledu minulý týden prolomily jak klesající trendovou čáru, tak také dvousetdenní průměr považovaný za jednu z hlavních rezistencí. Podkladem pro optimismus na evropských trzích je kromě „důvěry“ v Maria Draghiho a další rozšíření podpory ze strany ECB také dobrý vývoj místní ekonomiky.
Jak je vidno z grafu, evropská ekonomika v posledním roce zrychluje, a to jak na bázi kompozitního PMI, tak také na bázi hrubého domácího produktu.
Ve Spojených státech potěšily odhady budoucích zisků firem sdružených v indexu SP500, které opět mírně vzrostly. Dobrou zprávou je také to, že osoby patřící do skupiny „insiders“ nadále nakupují akcie svých firem.
Krátkodobý výhled pro evropské a americké akciové trhy je tedy spíše pozitivní. Za hlavní události, které mohou mít sílu předpokládaný výhled změnit, pokládám jednání Evropské centrální banky, které proběhne tento týden a pochopitelně také globálně očekávané prosincové zasedání FEDu, které může po mnoha letech započít etapu zvyšování úrokových sazeb. Leccos mohou pochopitelně napovědět také v pátek zveřejněné údaje z amerického trhu práce.
Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.