Klidný týden na burzách nebo Nuda (nejen) v Brně :) (Týden 25)
Akciové indexy v uplynulém týdnu povětšinou mírně rostly. Důvodem pro jejich růst je optimismus, který na trhu vládne ohledně blížícího se zasedání centrálních bankéřů ve Spojených státech, od který trh očekává, že po nějaké době opět sníží úrokové sazby. Akciové indexy se tak opět obchodují poblíže svých historických maxim. Ve shodě s tím se chovají také další investiční aktiva. Dolarové dluhopisy a zlato pokračují v silném růstu započatém v předešlých týdnech.
Obr.1: Hlavní US akciový index SP500
Snížení úrokových sazeb by mohla napomoci také zhoršující se makroekonomická data, který jsme byli v nedávné době svědky. Velice špatná čísla ze zámořského trhu práce, kde ekonomika vytvořila mnohem méně pracovních míst, než se očekávalo, doprovodil minulý týden horší než očekávaný report o inflaci v USA. To vše nahrává FEDu k tomu, aby tváří v tvář očekáváním trhu a dosud nevyřešeného obchodního sporu mezi „Bílým otcem z Washingtonu“ a „Nejvyšším Číňanem“ povolil, a skutečně ke snížení sazeb sáhnul. Jaký by mělo zvýšení sazeb v USA dopad na tamní, a zřejmě také světové) akciové indexy? Sám mám podobné odpovědi nerad, ale dopad může být negativní i pozitivní. Pokud by se jednalo o dočasné snížení sazeb, jako prevenci proti možným dopadům obchodní nedohody, mezi velmocemi, měl by „cut“ přinést pro ceny akcií spíše pozitivní výsledky a vyhnat jejich ceny v delším horizontu výše. Naopak, jednalo by se o trvalejší proces snižování sazeb v důsledku obav z dopadů déle trvající obchodní války, pak bych se přikláněl spíš pro možný dlouhodobější pokles cen indexů.
Protože nepředpokládám, že by k rozhodnutí o snížení sazeb došlo už na červnové schůzi FEDu (už tuto středu), může být pro investory klíčovým datem 26. červen, kdy by mělo dojít ke schůzce Donalda Trumpa s jeho čínským protějškem. Cílem schůzky není pochopitelně podpis definitivní dohody, je ale těžké věřit, že by se obě hlavy států tohoto problému, trápícího obě strany, vůbec nedotkli a nevydaly nějaké prohlášení, které může současné ticho panující ohledně jednání přerušit a vyslat na trhy jasnější signály.
Vyjasnění situace ohledně výše zmíněných sporů by mělo silně ovlivnit také komoditní trhy, na nichž se v uplynulém týdnu děly velké věci. V roli hlavních hrdinů vystupovaly dlouho opomíjené zrniny. Ceny kukuřice a přenice vzrostly za pět obchodních dní téměř o deset procent a sója jim zdatně sekundovala. Důvodem je špatné, vlhké počasí, které zpozdilo setí plodin tak, že již zřejmě nebude možné dosáhnout zejména u kukuřice předpokládaných osevních ploch a i kvalita sklizně bude zřejmě nižší, než se předpokládalo. Kdyby se k tomu ještě přidalo dosažení dohody a USA do Číny nadále exportovaly v obvyklých objemech své obilí do Číny, pak bychom se mohli dočkat pěkného „výtahu“.
Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?
Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.