Kolik času máme na předělání portfolií do koruny? (Týden 11)
Hlavní událostí uplynulého týdne bylo jednání Evropské centrální banky a jeho výstup. Mario Draghi podle očekávání oznámil další podpůrná opatření, která svým objemem překonala očekávání. Banka opět snížila svoji depozitní sazbu (tentokrát na -0,4 %) a snížila také svoji hlavní sazbu z 0,5 % na rovnou nulu. K tomu pan Draghi oznámil navýšení objemu kvantitativního uvolňování z měsíčních šedesáti miliard euro na osmdesát miliard. To by byla pro trhy jistě pozitivní zpráva, kdyby na následující tiskové konferenci neřekl, že hodnota, na níž banka svoje sazby snížila, je pravděpodobně konečná. To počáteční optimismus a silný růst rychle ochladilo a riziková aktiva zakončila čtvrtek zřetelným poklesem. Inu narkoman dostal svoji dávku, ale řekli mu, že už byla tohoto druhu poslední.
Páteční obchodování se už ale neslo v oslavném, růstovém tónu a tak je pravděpodobné, že obdržená dávka nakonec přece jenom zafungovala a co bude dál, to se prozatím neřeší. Koneckonců není to tak dávno, co při snížení sazeb do záporu z ECB zaznělo, že se jedná o zvýšení poslední…
Mnohem užitečnější informaci vypustil v neděli v diskusním pořadu guvernér České národní banky Singer, když na přímou otázku odpověděl, že se podle jeho odhadu dočkáme ukončení intervencí proti koruně zřejmě až v (polovině) roku 2017. Pokud to tedy situace dovolí, pak máme na předělání portfolií do české koruny ještě o něco více času, než jsme si mysleli.
Solidní data ze Spojených států opět svědčí o tom, že US ekonomika snad začíná opět nabírat dech a to by mohlo také být pro FED znamením, že se zvyšováním sazeb v USA by to nemuselo být tak špatné. Ostatně téměř tři čtvrtiny oslovených analytiků se domnívá, že v roce 2016 ke zvýšení sazeb v USA dojde. Situace tak posílá výše výnosy amerických dluhopisů (klesají tedy jejich ceny) a to jak na dlouhém konci výnosové křivky, tak na konci opačném. To je do budoucna dobrým znamením.
Nelze ale vyloučit, že jsou trhy jakoby znenadání příliš optimistické. Problémy prozatím z ekonomik nemizí, jen se šikovně zamaskovaly. Chcete příklad? Tak třeba pětadvacetiprocentní pokles čínských exportů. Jedná se o největší měsíční pokles od roku 2009. Pokud se podíváme z vyššího patra, tak se nejedná pouze o pokles na čínské straně, ale zároveň to také svědčí o celkovém obraze globálního obchodu. A vzhledem k tomu, že i moje hodnotové indikátory pro akciové trhy ukazují, že jsou akcie krátkodobě přepálené, pak bych se blížící se korekci ani příliš nedivil. Na druhé straně ale nejsem, přinejmenším pro první polovinu roku, nijak přehnaným pesimistou.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Tři faktory přinesly investorům skvělý rok. Co bude rozhodovat letos?
Máme za sebou skvělý investiční rok, není-liž pravda? Akciové trhy nám nadělily více než dvacetiprocentní zhodnocení a nebyly v tom rozhodně samy. Svoji hodnotu zvyšovalo prakticky vše, na co se…
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.