Konec nudy na obzoru? (Týden 34)
Jednou to přijít muselo. Dobrou zprávou je, že to ani moc nebolelo. Většina akciových indexů v minulém týdnu stagnovala nebo mírně oslabila, nicméně jejich ztracené hodnoty nebyly, snad s výjimkou Evropy, nijak mimořádné. Nemám dojem, že je potřeba za touto situací hledat nějaký fundament. Po několikatýdenním mírném růstu přišel týden s mírnou ztrátou. Souhlasím s jedním brilantním tržním matadorem, který říká, že se nacházíme v jednom z nejnudnějších trhů v historii.
O tom, že taková nuda nemusí být dlouhodobě setrvalým stavem, svědčí množící se prohlášení mimořádně úspěšných investorů, kteří na svých radarech vidí blížící se komplikace. Jeffrey Gundlach, který zcela jistě nepatří mezi tradiční přivolavače pohrom, říká „Sell everything!“. Dluhopisový král Bill Gross nemá rád většinu akcií a dává jasně přednost bezpečí zlata a na poplach bil nedávno i legendární investor Stanley Druckenmiller, když radil investorům dát ruce pryč od amerických akcií. Když k tomu přidáme dřívější varování Jeremyho Granthama, George Sorose a Carla Icahna, zjistíme, že opatrní ohledně možného blížícího se rizika nejsme jenom my z pomezí Krče a Pankráce.
Máme se případného propadu bát? Nijak zvlášť. Předně: nikdo neví, jestli vůbec, a kdy se takový scénář naplní. Každý kdo průběžně investuje minimálně na horizontu 15-20 let musí nutně jeden až dva burzovní krachy spojené s pádem akcií o desítky procent zažít. To historický fakt. Pokud k prudkému poklesu dojde, nestane se nic tak mimořádného, abychom kvůli tomu měli zhoršenou kvalitu spánku.
Hlavním makroekonomickým hitem minulého týdne bylo zveřejnění zápisu z jednání centrálních bankéřů v USA. Vyplynulo z něj, že rada není ohledně zvyšování úrokových sazeb ještě v letošním roce jednotná. Přetrvávají rozpory a FED se tradičně schoval za formulku říkající, že vše bude záležet na datech, která budou z ekonomiky přicházet. Trh si zápis vyložil po svém a bezprostředně po zveřejnění zápisu poklesla pravděpodobnost zvýšení sazeb už v září na hladinu deseti procent. Trh tedy FEDu stále nevěří.
S tržní bohorovností v průběhu týdne mírně otřáslo prohlášení guvernéra FEDU v New Yorku Williama Dudleyho. Ten patřil v minulosti k těm nejumírněnějším členům rady, a když prohlásil, že „trhy jsou ohledně zvyšování sazeb v až přílišném klidu“ a ke zvýšení může dojít již na nejbližší schůzi v září, situace na burzách přece jenom trochu zvážněla. Z tohoto pohledu může být v tomto týdnu zajímavou událostí setkání centrálních bankéřů z celého světa v americkém Jackson Hole, kde bude mít projev guvernérka FEDu Janet Yellen.
Podrobný komentář a jako bonus porovnáním fondů zaměřených na emerging markets zde.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Tři faktory přinesly investorům skvělý rok. Co bude rozhodovat letos?
Máme za sebou skvělý investiční rok, není-liž pravda? Akciové trhy nám nadělily více než dvacetiprocentní zhodnocení a nebyly v tom rozhodně samy. Svoji hodnotu zvyšovalo prakticky vše, na co se…
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.