Krátkodobá korekce možná (Týden 18)
Vývoj posledních týdnu je patrný na grafu celosvětového akciového indexu MSCI World od počátku roku, na němž je vidět, že se za poslední týdny prakticky nikam neposunul. A to i přes poměrně příznivá makroekonomická data, kterých jsme téměř pravidelně svědky.
Minulý týden jsme se dozvěděli, že největší světová
ekonomika rostla v prvním čtvrtletí letošního
roku tempem 6,4 procenta. To sice bylo pod odhady analytiků, ale i tak se jedná
o druhý nejrychlejší růst od roku 2003. Nad očekávání v uplynulém týdnu
rostly také ukazatele spotřebitelské důvěry a spotřebitelského sentimentu a
pozitivní signály přicházejí nadále také z trhu práce, kde se počet nových
žádostí o podporu v nezaměstnanosti drží u svých po-pandemických minim.
I přes silný ekonomický růst neuvadá ani podpora ekonomiky ze strany centrálních bank a politických reprezentací. Pozornost investorů byla v minulém týdnu soustředěna zejména na výstup z jednání centrálních bankéřů ve Spojených státech, kteří ovšem trhy ničím nepřekvapili. Je patrné, že bankéři stále, i přes rostoucí známky inflace (viz. následující obrázek zobrazující vývoj v komoditním sektoru během prvních čtyřech měsíců letošního roku), nechtějí ani slyšet o tom, že by v dohledné době polevili ve svých opatřeních a začali (byť jen) uvažovat i o zvýšení úrokových sazeb.
Silná podpora nadprůměrně rostoucí ekonomiky přichází ve Spojených státech také ze strany prezidenta Joe Bidena. Ten představil další ze svých plánů na masivní podporu ekonomiky, který by měl mít tentokrát objem téměř dalších dvou bilionů dolarů. Jedinou skvrnkou na kráse toho, jaké informace na trhy přicházejí, jsou poslední data ohledně globálního vývoje pandemie nemoci COVID-19 a zpomalující rychlosti vakcinace v USA. Osobně si ale nemyslím, že by na investory snažící se zoufale někam ukrýt své peníze a ochránit je tak před možnou inflací měla mít data odkudsi z Asie a Jižní Ameriky nějaký zásadní vliv.
Z technického pohledu jsou trhy skutečně zralé na korekci předchozích silných zisků, což naznačuje i následující graf opatřený dvěma široce užívanými indikátory technické analýzy.
Nad grafem umístěné RSI ukazuje evidentní bearish divergenci, když již nějakou dobu klesá, a to i navzdory růstu cen indexu, a pod cenovým grafem MACD vyslalo evidentní prodejní signál. Techničtí obchodníci tedy mají jasno a jasno mají prozatím také dlouhodobí investoři: „Korekce je možná, ale aktuální makro data a úrovně podpory ze strany vlád a centrálních bank nadále dávají velkou šanci na to, že dlouhodobější medvědí trh nejspíše stále není to, čeho by se měli obávat.“
Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Padly další rekordy (Videokomentář: Týden 43)
Akciovým trhům se povedlo prorazit na nová historická maxima, když svou roli zahrál tradiční pozitivní sentiment v závěru roku. Investoři se vrací i do nějakou dobu nepopulárních technologických akcií. Dluhopisový…
Optimistický pohled na trhy (Videokomentář: Týden 41)
Zvýšené geopolitické napětí na Blízkém východě se v posledních týdnech propisuje do zvýšené nejistoty na trzích. Akciový index tak spíše přešlapuje na místě, ač jsou závěry roku zpravidla pro akcie…
Růst díky Číně(Týden 40)
V uplynulém týdnu prošly globální akciové trhy pozitivním vývojem. Rostl hlavní americký index SP500, ale například i evropský index STOXX si polepšil o 0,4 %.
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.