Letošek zcela jistě není normální (Týden 26)
Výsledky uplynulého týdne na akciových, dluhopisových a komoditních trzích jsou smíšené. Na akciovém kolbišti se dařilo růstovým akciím, zatímco ty, které jsou považovány za hodnotové a měly by zajímat takto orientované investory, vesměs poklesly.
Nezájem o hodnotové investování je na trzích patrný. Hlavní „viníci“? Minule jsme psali o tom, že investoři dnes dávají jasnou přednost indexům před vyhledáváním podhodnocených titulů. Tím nafukují ceny velkých společností se silnou tržní kapitalizací. O druhém fenoménu dnešní doby píšeme v dnešním grafu týdne (viz podrobný komentář).
I na dluhopisovém trhu jsme byli svědky rozporuplných výsledků. Rekordmanem a skokanem týdne byly opět dlouhodobé americké státní dluhopisy. Na své hodnotě nabyly téměř procento a půl. Nadále tak jsou téměř nejúspěšnějším investičním artiklem, který je dostupný. Kde jsou ti, kteří i mě přesvědčovali, že jsem blázen a držím je ve svém investičním portfoliu? „Budou se přece zvyšovat sazby, a to je pro dlouhodobé dluhopisy jasně negativní. Ty by mohl držet jenom blázen! Při zvyšování sazeb jsou správnou volbou jenom a jenom akcie.“ Tak nějak zněla všechna ta „doporučení“.Skutečnost je taková, že od prvního z celkem tří zvýšení sazeb v prosinci minulého roku vzrostla cena US dlouhodobých dluhopisů o více jak 11 %, zatímco americký index SP500 je silnější jen o 9,5 %. To jsou paradoxy…
Masakrem prošel v minulém týdnu komoditní trh. Pohled na příslušnou tabulku je pro investory v tomto sektoru velice nepříjemný. Propadákem týdne je zcela jistě kakao (-7,5 %) a také kukuřice (-6,5 %), ale ani ostatní komodity nezůstávají stranou. Jedinou světlou výjimkou je měď.
Minulý týden jsem náhodou ve vlaku vyslechl rozhovor dvou finančních poradců. Navzájem se přebíjeli svými zisky a kolik akciové fondy, které prodávají, vynesly. Oba byli přesvědčeni, že je to tak normální a že současný trh je také zcela obyčejný. Akcie přece rostou, ne?
Ano, akcie po většinu času rostou, letošní trh s americkými akciemi ale normální zcela jistě není. Proč si to myslím? Končí nám první pololetí roku a za plných šest měsíců index SP500 zaznamenal jen dva dny, v nichž jeho hodnota klesla více jak o 0,7 %. Pokud takové tempo vydrží, pak se v roce 2017 dočkáme jenom čtyř takových dní. Už to je mimořádně řídký jev! Za 88 let historie indexu je průměrný počet takových dní v roce 43!.
Historicky normální poměr mezi dny s růstem o více jak 0,7 % a poklesem o 0,7 % je 1,1:1, tedy jen mírně ve prospěch dnů růstových. Letošní rok je zaděláno na poměr 5,5:1. To je už opravdu úlet. Hovoříme o více jak sedmé směrodatné odchylce a statistika říká, že k takovému stavu dochází každých 1,1 miliady let. Nikoliv, tento trh není normální a k normálnosti má skutečně daleko.
Co z toho všeho vyplývá? Je více než pravděpodobné, že ve druhé polovině letošního roku budeme svědky citelně většího počtu obchodních dnů s poklesem vyšším než 0,7 %. Neměli bychom tím být nijak překvapeni a měli bychom tedy akceptovat zvýšenou volatilitu směrem dolů.
Podrobný komentář včetně porovnání fondů s konzervativní alokací najdete zde.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Tři faktory přinesly investorům skvělý rok. Co bude rozhodovat letos?
Máme za sebou skvělý investiční rok, není-liž pravda? Akciové trhy nám nadělily více než dvacetiprocentní zhodnocení a nebyly v tom rozhodně samy. Svoji hodnotu zvyšovalo prakticky vše, na co se…
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.