Máme čekat recesi?(Týden 24)

Hlavní americký index prohloubil v uplynulém týdnu svoje ztráty, které od počátku letošního roku činí již více jak pětinu své původní hodnoty.

Tím se index technicky propadl do medvědího trhu, který bývá definován poklesem indexu právě o více jak dvacet procent.

Důvodem dalších poklesů jsou nadále obavy z inflace, které se v uplynulém týdnu rozšířily ještě o zpochybnění předpokládaného tempa růstu největší světové ekonomiky. Většinovým názorem se stala nevyhnutelná recese, jejíž příchod ovšem, podle dostupných dat, rozhodně není jistou věcí, jak nás přesvědčují mnozí mediální experti.  

Co mluví pro příchod recese? Máme za sebou kvartál, v němž poprvé od dob covidu hrubý domácí produkt ve Spojených státech klesnul. Pro oficiální příchod recese potřebujeme takové kvartály dva za sebou. Je to pravděpodobné? Vyloučené to není, ale nemyslím si, že by se negativní výsledek měl opakovat, protože negativní výsledek má za příčinu snaha zlikvidovat vysoké množství nahromaděných zásob a obchodní deficit.

Spotřebitel zůstává nadále silný. Spotřebitelské výdaje rostly ve zmíněném kvartálu o tři procenta. Spotřebitelům nadále rostou příjmy a data ukazují na nejrychlejší růst právě ve skupině nejméně placených zaměstnanců. Růst přesahuje pět procent a když se míra inflace, která je aktuálně kolem sedmi a půl procenta, sníží pod šest (a to není daleko), pak dojde k obnovení reálných mezd. Je to pravděpodobné? Vstupní míra inflace na straně producentů komodit (PPI) již od loňského roku neroste a platí vztah, že PPI vede ve svých hodnotách spotřebitelskou inflaci. Ve skutečnosti již ceny prakticky všech komodit, včetně těch energetických, na burzách klesají.

Spotřebitelé mají také přibližně 2,6 bilionu dolarů ve svých úsporách a nejedná se o peníze patřící převážně třídě těch nejbohatším Američanů. Problém nepředstavují ani dluhy na kreditních kartách, o nichž se často mluví. Celkový dluh na kreditních kartách je aktuálně nižší, než byl před pandemií, a poměr dluhu na kartách vůči celkovému dluhu je nejnižší za dvacet let. Recese není vyloučena, ale rozhodně se věci nemají tak, že by byla jasná a nevyhnutelná. A není také vyloučeno, že je již ať už celá, nebo z velké části, v cenách akcií započtena.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Od tulipánů po kávu, ropu nebo zlato. Jak dnes investovat do komodit?

Komodity fascinovaly investory vždy. Právě na únor připadá výročí, kdy před téměř 400 lety v roce 1637 došlo ke zhroucení první evropské komoditní bubliny, známé jako „tulipánová horečka“. Dnešní nabídka…

14. 2. 2025 6 minut čtení

Výnosy

Clům a vysoké ceně navzdory? Akciové trhy za oceánem dle statistik pokukují po ziskovém roce i letos

Už několik let jsme svědky boomu na amerických akciových trzích. Bude pokračovat? V cestě stojí dalšímu růstu několik překážek, zejména samotná cena akcií a také obávaná cla nové Trumpovy administrativy.…

7. 2. 2025 5 minut čtení

Výnosy

Tři faktory přinesly investorům skvělý rok. Co bude rozhodovat letos?

Máme za sebou skvělý investiční rok, není-liž pravda? Akciové trhy nám nadělily více než dvacetiprocentní zhodnocení a nebyly v tom rozhodně samy. Svoji hodnotu zvyšovalo prakticky vše, na co se…

10. 1. 2025 6 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306