Máme se bát bubliny? (Týden 2)

A to, že nebe není bez mráčku, je jasné. Počet nově infikovaných nemocí covid 19 rychle roste a s ním i počet hospitalizovaných. Nejen u nás, ale i globálně zůstává za očekáváním rychlost distribuce vakcíny.
Dobrá v uplynulém týdnu nebyla ani makroekonomická data. Především analytiky hrubě zklamala data z amerického trhu práce, když jejich odhady předpokládaly, že největší světová ekonomika v měřeném období vytvoří na šedesát tisíc nových pracovních míst. Oproti tomuto předpokladu se však ukázalo, že americká ekonomika pracovní místa nevytvářela, ale naopak jich sto čtyřicet tisíc ztratila. Hlavní příčinou tohoto vývoje je ztráta 372 000 pracovních míst v barech a restauracích. Ztráta pracovních míst v kombinaci s neočekávaným poklesem indexu spotřebitelské důvěry v prosinci nevěstí nic dobrého pro další období. Výdaje na osobní spotřebu klesly v listopadu poprvé od dubna, což bylo do značné míry způsobeno druhým po sobě jdoucím měsíčním poklesem prodeje automobilů.
Bez ohledu na to ceny akcií prudce vzrostly, vedené nejspekulativnějšími názvy indexu Russell 2000. Investoři nevidí nic jiného než jasnější zítřky, likviditu poskytovanou centrálními bankami a v USA také nové kolo stimulů v hodnotě 600 dolarů na osobu.
Máme se tedy bát investiční bubliny? Jsou ceny akcií naprosto mimo jakoukoli rozumnou úroveň? Mnohde, zejména mezi technologiemi, ano. Na trhu ale není jen Tesla, Amazon, Facebook a další jim podobní. Z dlouhodobého pohledu jsou třeba nadále mimořádně levné akcie v sektoru energetiky. K investici mohou lákat také mnohé „pohybově poměrně líné“ velké firmy, o které spekulanti v dnešní honičce na růsty ztratili zájem. Jako případ je možné uvést americký telekomunikační gigant AT&T, jehož cena se stále pohybuje téměř dvacet procent pod maximy z doby před covidem, a který poskytuje investorům více než sedmiprocentní roční dividendu. Podobně je na tom tabákový gigant Altria s výnosem přesahujícím osm procent a mnozí další. Na trhu je tedy možné vidět oblasti s mimořádně vysokou cenou, pečivý investor však najde i místa, na něž trhy zcela zapomněly.
Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?
Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…
Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů
V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…
MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory
„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.