Na trzích klid (Týden 52)

Na první pohled je vše tak, jak má být. Český investor získal ztráty utržené v předchozím týdnu zpět a ještě malinko si i polepšil. Co na tom, že to bylo hlavně díky téměř dvou a půl procentnímu posílení amerického dolaru vůči naší měně. Cizoměnové investory uplynulý týden zpátky nedostal, i tak ale mohou být spokojeni. Přitom dění minulého týdne zpočátku...

Na první pohled je vše tak, jak má být. Český investor získal ztráty utržené v předchozím týdnu zpět a ještě malinko si i polepšil. Co na tom, že to bylo hlavně díky téměř dvou a půl procentnímu posílení amerického dolaru vůči naší měně. Cizoměnové investory uplynulý týden zpátky nedostal, i tak ale mohou být spokojeni.

Přitom dění minulého týdne zpočátku hrozilo spíše dalším poklesem. V prvních třech seancích ztrácely akcie a rizikověji orientované dluhopisy další dvě až tři procenta a měnový pár USD/CZK byl od svých maxim skutečně daleko. Panika v Rusku, nejistota ohledně řeckých prezidentských voleb, čínská restriktivní opatření (psal jsem o nich minulý týden), to jsou jen někteří bubáci, kteří úspěšně straší světové trhy. Svět tak s napětím očekával, co na to američtí centrální bankéři. Ti měli svoje letošní poslední jednání.

Nejlepší zprávou z jednání bylo to, že na následné tiskové konferenci guvernérka Yellen na bubáky a jejich strašení nereagovala. Tím dala najevo, že FED má na práci daleko důležitější věci, než propad ropy a černé scénáře popisující neodvratný ruský bankrot. Bankéři také mírně změnili svoji rétoriku, když ohledně záměru zvýšit úrokové sazby přestali používat frázi o „considerable time“ a nahradil ji tvrzením, že budou při posuzování zvýšení sazeb a následné realizaci trpěliví. Pokud vám to připadá skoro stejné, pak máte zřejmě pravdu. Trh má ovšem jiný názor. Podle jeho mínění se čas do zvýšení sazeb přiblížil a to katapultovalo americký dolar strmě vzhůru. A skutečnost, že FED nepotřebuje nijak reagovat na dění v Rusku a Řecku a drží se své předchozí strategie je zase dobrou zvěstí pro americké akciové trhy. Americká ekonomika je dostatečně silná, než aby se musela bát známých černých scénářů.

Tydenni komentar 52 obr 1Obr: 1: Index SP500 2012-2014 (zdroj: Stockcharts)

Při pohledu na cenové grafy rozličných indexů je ale vidět, že určité napětí, koncentrované prozatím mimo USA, na trhu zůstává. Zatímco Amerika má namířeno k novým nejvyšším hodnotám akciového indexu, je jinde spíše polojasno až zataženo.  Jak je vidno, evropskému trhu se na nová maxima příliš nechce a podobná je situace také v Asii s výjimkou Číny, kterou vystřelila nahoru tamní centrální banka.

 

Tydenni komentar 52 obr 2Obr: 2: Evropský akciový index 2012-2014 (zdroj: Stockcharts)

Ostatní na Čínu úzce navázané trhy v letošním roce z technického pohledu prolomily růstový trend a prozatím se do něj nehodlají vrátit. To ukazuje například Hang Seng index z Hong Kongu. Stejný příběh vyprávějí také indexy v Koreji a na Taiwanu. Připojí se Americké akcie v roce 2015 ke skepticismu panujícímu v okolním světě, nebo svým růstem strhnou zbytek světa k dalšímu úprku směrem vzhůru?

Tydenni komentar 52 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 52 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce

Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…

12. 12. 2024 7 minut čtení

Výnosy

Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku

Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…

22. 11. 2024 6 minut čtení

Výnosy

Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?

Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…

6. 11. 2024 3 minuty čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.