Návrat optimismu (Týden 24)

Příběh o vysokém italském dluhu se v uplynulém týdnu ztratil ve zpětných zrcátcích investičního světa a na burzovní parkety se znovu navrátil optimismus. Akciové trhy po slabších dvou týdnech opět rostly a zdá se, že se opět přepnuly do risk-off modu. Dařilo se zejména americkým akciovým indexům a po delší době svým věrným investorům udělaly radost také rozvíjející se ekonomiky, kterým k růstu...

Příběh o vysokém italském dluhu se v uplynulém týdnu ztratil ve zpětných zrcátcích investičního světa a na burzovní parkety se znovu navrátil optimismus. Akciové trhy po slabších dvou týdnech opět rostly a zdá se, že se opět přepnuly do risk-off modu. Dařilo se zejména americkým akciovým indexům a po delší době svým věrným investorům udělaly radost také rozvíjející se ekonomiky, kterým k růstu pomohl slábnoucí americký dolar.

Uklidnění přineslo také prohlášení z Evropské centrální banky, v němž hlavní ekonom ECB Peter Praet zdůraznil, že evropská ekonomika je z pohledu ECB nadále silná a cílům banky odpovídají také aktuální inflační očekávání. Oba hlavní zdroje obav (nízká inflace a bezvládí v Itálii) tedy přinejmenším prozatím vychladly a v „eurozóně se neděje nic, co bychom neočekávali“ zní z ECB.

Další příběh uplynulého týdne psal opět prezident Spojených států, který nedávno zrušil Kanadě, Mexiku a Evropské unii výjimku ohledně uvalení zvýšených cel na ocel a hliník a všichni zúčastnění začínají do svého slovníku znovu zařazovat sousloví „obchodní válka“. Akcie evidentně již našly na tento pojem účinné antidotum, protože po panice, které jsme byli ne tak úplně dávno při zmínce o obchodních válkách svědky, se žádné drama nekonalo. Akcie jsou na takové zprávy opět imunní.

Jedinou třídou aktiv, která na znovuobjevení „trade wars“ velice citlivě zareagovala, byly komodity. V uplynulém týdnu prudce propadly ceny zrnin na čele se sójovým boby a kukuřicí. Boby za jediný týden zlevnily o čtyři a půl procenta.

Ve svém pohybu jižním směrem pokračovala ve druhém květnovém týdnu také ropa. Zpráva o americké žádosti směrem k Saudské Arábii ohledně zvýšení těžby černého zlata na trzích stále leží a nepouští dřívějšího suveréna letošního roku výše.  Z tohoto pohledu bude mimořádně důležitý a pro investory a obchodníky zajímavý meeting OPECu, který se bude konat už za dva týdny ve Vídni.

Klíčovými událostmi tohoto týdne budou zasedání centrálních bankéřů, které uvidí jak Spojené státy, tak také eurozóna. Zatímco je prakticky jisté, že americký FED na svém zasedání úrokové sazby opět zvýší, u Evropské centrální banky něco takového předpokládat nelze. Klíčový tak bude komentář a jakékoli zmínky o tom, kdy a jak se bude banka rozhodovat o ukončení programu kvantitativního uvolňování.

Další informace včetně porovnání globálních akciových fondů – segment Growth najdete zde.

Související články

Výnosy

Tři faktory přinesly investorům skvělý rok. Co bude rozhodovat letos?

Máme za sebou skvělý investiční rok, není-liž pravda? Akciové trhy nám nadělily více než dvacetiprocentní zhodnocení a nebyly v tom rozhodně samy. Svoji hodnotu zvyšovalo prakticky vše, na co se…

10. 1. 2025 6 minut čtení

Výnosy

Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce

Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…

12. 12. 2024 7 minut čtení

Výnosy

Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku

Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…

22. 11. 2024 6 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306