Nejhorší den za posledních 5 let, co bude dál? (Týden 34)

Máme za sebou pěkně horký týden. A to zejména na akciových trzích. Zatímco dluhopisy se chovaly tradičně poklidně, akcie napříč světovými trhy propadly. A to ne málo. Pátek byl pro americké akcie dokonce nejhorším dnem za posledních pět let! Trhy zachvátila panika. A to dokonce taková, že se na poměrně renomovaných webech začaly objevovat články o možném propadu indexu...

Máme za sebou pěkně horký týden. A to zejména na akciových trzích. Zatímco dluhopisy se chovaly tradičně poklidně, akcie napříč světovými trhy propadly. A to ne málo. Pátek byl pro americké akcie dokonce nejhorším dnem za posledních pět let! Trhy zachvátila panika. A to dokonce taková, že se na poměrně renomovaných webech začaly objevovat články o možném propadu indexu Dow Jones až k hranici 5.000 bodů (aktuálně na 16.460 bodech). Kamarád takovému stavu s oblibou říká medvědí rojení.

Může za to Číňan?

Nejprve k příčinám této paniky. Za hlavní důvod současného dění je považována Čína. Jsem v investičním světě už poměrně dlouho, a pokud něco přijde nenadále a novináři nemají ponětí, proč se tak stalo, pak za to prakticky vždy může Čína. Dokonce i v prvních westernech byl padouchem vždycky Číňan:)

To, že čínská ekonomika zpomaluje, není novinka. Ví se o tom už několik let. Makrodata proudící zpoza hranic asijské velmoci nejsou nijak dobrá, ale zcela jistě nejsou katastrofická. Trochu oleje do ohně přilila tamní centrální banka, když začala rychle oslabovat juan. Trh si to mohl vysvětlit jako paniku čínských centrálních bankéřů. Čína a zprávy z ní mohou fungovat jako spouštěč, nikoli jako příčina prudkého poklesu světových akcií.

Mohou za to fundamenty?

Mohou za to makrodata z USA a případně Evropy? No, ani ta nejsou nijak slavná, ale rozhodně zde nejsou známky katastrofického vývoje. Odhady ziskovosti amerických firem již několikátým týdnem opětovně rostou.

Tydenni komentar 34 2015 obr 1Svědčí o tom, index ekonomických překvapení sestavovaný investiční bankou Citigroup. Ten již několik týdnů roste, což znamená, že více makroekonomických údajů překonává očekávání a méně jich na mínění analytiků nedosahuje.

Použiji citát z článku Joshe Browna z časopisu Fortune.  „Jak příšerných věcí jsme v americké ekonomice nyní svědky!

1)      Nízké ceny ropy = levné vstupy a úspora na nákladech (oh no!)

2)      Americké firmy se přímo topí v cashi, pro který nemají využití

3)      Roste tlak na zvyšování mezd = je před námi vyšší spotřeba (no to je opravdu horror!)

4)      Trh s nemovitostmi silně roste = čeká nás více pracovních míst ve stavebnictví atd…“

Ne, ani v ekonomikách rozvinutých zemí není žádný důvod k takové panice, jaká se na trhu rozpoutala.

Může za to sentiment a „technika“?

Z mého pohledu byla situace zralá na korekci již delší dobu. I v rámci pravidelných komentářů jsem ukazoval, že i když trh kráčí několik měsíců do strany, pod jeho povrchem to vřelo. Akciový index se sice pohyboval na dostřel historického high, ale k jeho růstu přispívalo stále méně akcií.  Použiji obrázek z jednoho z červencových komentářů.

Tydenni komentar 34 2015 obr 2Zejména spodní graf je vypovídající. Ač navenek silný trh, pod jeho povrchem bylo zjevné, že to není s důvěrou v US akcie zase až takové žhavé. Trh byl slabý a čekal na spouštěč, který přišel v podobě poprasku kolem Číny. Zbytek je už technickou věcí.

Tydenni komentar 34 2015 obr 3Index SP500 se prakticky celý rok obchodoval v úzkém pásu mezi 2050 a 2125 body. Pod takovými úrovněmi leží velké množství ochranných příkazů obchodníků spekulujících na růst a ty při jeho proražení iniciují a zrychlí propad. Pokud je dost silný, odnesou to ještě nucenými prodeji obchodníci držící své pozice na úvěr. Propad je rázem dokonán a media se mohou radovat z toho, že mají svůj příběh o armageddonu na akciových trzích. Za propady tedy podle mého odhadu stojí slabý trh a technické příčiny.

Budoucí vývoj?

To je vždycky otázka! Přesto jsem poměrně optimistický a považuji současné dění pouze za běžnou dočasnou korekci, kterých je na trhu vždy dostatek.  Souběh přinejmenším dvou, ze tří sledovaných faktorů znázorněných na dalším grafu, vedl v posledních pěti letech vždy k ukončení korekcí a nastolení opětovného růstu. A taková situace právě nastává.

Tydenni komentar 34 2015 obr 4Za zmínku stojí také to, že některé ukazatele z pátečního obchodování svědčí o tom, že panika na trzích byla ještě větší, než v letech 2000 a 2008… Prozatím tak považujeme akciové propady z minulého týdne jen za běžnou korekci a nemáme za to, že by se na trzích odehrávalo něco mimořádného.

Tydenni komentar 34 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 34 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenni komentar 34 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce

Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…

12. 12. 2024 7 minut čtení

Výnosy

Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku

Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…

22. 11. 2024 6 minut čtení

Výnosy

Rychlý pohled analytiků BT: Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu pro trhy i českou ekonomiku?

Donald Trump a republikánská strana ovládli americké volby. Zeptali jsme se našich analytiků Michala Valentíka a Vaška Pecha, jaký vliv na investiční trhy, ale i českou ekonomiku nebo kurz koruny…

6. 11. 2024 3 minuty čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.