Oddechový čas na trzích (Týden 31)
Zlomem ve vývoji bylo čtvrteční obchodování. Právě v jeho průběhu probleskly zprávy ohledně nedohody o objemu dávek, které dostávají pandemií postižení Američané za to, že nemohou pracovat. Dosavadní výše šesti set dolarů týdně, která je u nejhůře placených profesí vyšší než plat, který by pobírali lidé v zaměstnání, je odsouhlasena do konce července. Republikáni navrhují novou výši příspěvku v hodně čtyř set dolarů měsíčně. Ministr financí Steven Mnuchin přišel s kompromisním návrhem snížení aktuálního příspěvku na sedmdesát procent toho, co by pracující vydělal, pokud by byl v zaměstnání. Je velice pravděpodobné, že se tento návrh nebude republikánům zamlouvat, a tak nás čekají politická jednání. I bez nich je ale pravděpodobné, že od začátku srpna budou dostávat doma sedící zaměstnanci nižší peníze než nyní, a to se může negativně projevit na jejich kupní síle a vůli utrácet, což by nebyla dobrá zpráva pro ekonomiku.
Pod tíhou dramatického „tisku peněz“ ze strany centrálních bank letí raketově vzhůru ceny drahých kovů. Zlato je po minulém týdnu silnější o pět procent, zatímco ceny stříbra explodovaly a přidaly více jak šestnáct procent. Opačným směrem než ceny drahých kovů se logicky vydává americký dolar.

Hlavní evropskou událostí bylo zakončení čtyřdenního jednání premiérů států Evropské unie, na němž byl vyřešen problém parametrů fondu obnovy ekonomik a budoucího sedmiletého rozpočtu. Dohodu oslavila společná evropská měna několikadenním silným růstem. Potěšila také evropská makroekonomická data – spotřebitelská důvěra a s ní také podnikatelský sentiment v Německu i ve Francii. Datová řada ukazuje rychlý růst obou ukazatelů. I tak je ale aktuální hodnota hluboko před stavem, který předcházel vypuknutí pandemie.
Za oceánem pokračuje relativně úspěšně výsledková sezóna. Celkový propad ohlášených zisků společností se prozatím pohybuje na 42,4 procenta, což zhruba odpovídá odhadům z konce června (-44,1 %). Z dvaceti šesti procent firem, které ohlásily výsledky svého hospodaření, překročilo očekávaní více než osmdesát procent na bázi EPS a na bázi tržeb pak o deset procent méně. Jen malé procento firem vydalo v rámci oznámení výsledků svoji „guidance“ pro nacházející kvartál, díky nepředvídatelným podmínkám, které v ekonomice aktuálně panují. Z velkých firem, které oznámily výsledky, neuchvátily investory ani čísla ohlášená Microsoftem, ani výsledky společnosti Tesla. Přestože předčily očekávání.
Právě započatý týden bude na výsledky mimořádně silný a důležitý. V jeho druhé polovině ohlásí čísla všichni zbývající technologičtí giganti: Facebook, Apple, Google a Amazon. S kůží na trh přijdou také velikáni energetického sektoru Exxon a Chevron, velké farmaceutické společnosti Pfizer, Merck, Eli Lilly a Astra Zeneca a také spotřební titáni Procter and Gamble, Kraft Heinz a Starbucks.
Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?
Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…
Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů
V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…
MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory
„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.